Logo Kurier Iławski

wejście
jedynka Kuriera
jedynka Tele
CZYTAJ i KOMENTUJ
opinie
kogel-mogel
REKLAMA
ogłoszenia
szukaj
FORUM

CZYTAJ i KOMENTUJ
Mieszkanie+ wystartuje w Iławie
Znowu skarga na Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów
Burmistrza plany inwestycyjne dla Iławy
Modelki z Kuriera eksplodowały do Tokio
Wiśniewska: Wsłuchujemy się w opinie mieszkańców
Wszystkiemu winna zazdrość
Śmietniki coraz bardziej zaśmiecone
Bezczelność parkujących
Janusz Więcek w stylu „tata wariata”
Żyliński: Nie jestem oderwany od rzeczywistości
Starosta nie lubi niepokornych dyrektorów
Wspomnienia. Liceum ma 70 lat
Boisko szkolne nie powinno mieć wakacji
Powiat żąda od GDDKiA kasy za obwodnicę dla siebie
Szpitalne sztuczki odbijania piłeczki
Siemiany odetchnęły, podpalacz nie wyjdzie
Pokemony są wśród nas
Apteki przechodzą na dyżur rotacyjny
Oszustwo metodą na „NFZ”
Roman Żuralski ratuje honor szpitala
Więcej...

Forum

31997. 
Przy okazji niskiego stan wody w Jezioraku i rzece Iławce, oczom spacerowiczów ukazał się straszny widok: tony śmieci. Łobuzy wrzucają do wody dosłownie wszystko.
Obniżony stan wód to dobra okazja dla służb miejskich do oczyszczenia brzegów ze wstydliwych śmieci wzdłuż ścieżek spacerowych.
Mały Jeziorak, rzeka Iławka od starego młyna przy Kościuszki w stronę Lipowego Dworu aż do przystani Skarbek.
 Bogdan
 Iława, Wtorek 16-12-2014

31996. 
Napisał do mnie Zbychu:

Gdyby ktoś powiedział mi w 1984 roku, czyli rok po stanie wojennym, że za 30 lat połowa Polaków będzie chwalić stan wojenny, Jaruzel zostanie z honorami pochowany w Alei Zasłużonych na Powązkach, Urban zostanie autorytetem medialnym, szef UB-eków Kiszczak zostanie "człowiekiem honoru", komuchy przeflancują się w liberałów, opozycjoniści okażą się ustawionymi "TW Bolkoidami" i zeszmaconymi farbowanymi kelnerami (na styropianie), jedzącymi postkomuchom z ręki, to...

Gdyby ktoś mi coś takiego powiedział, doradziłbym mu, żeby puknął się w głupi, pusty łeb. Po latach prawda jest jednak taka, że wtedy to ja powinienem puknąć się w swój głupi, pusty łeb, bo jeszcze do niedawna wierzyłem, że nasza walka miała sens. Tymczasem wyszło tak, że zostaliśmy ostro wydymani.

My, jak my - ale co powiedzieliby dziś ci, którzy oddali życie wierząc, że nie robią tego nadaremnie? A co powie następne pokolenie? Następne pokolenie mówi do nas krótko: „Spieprzyliście sprawę!”. Tak, spieprzyliśmy.

Daliśmy sobie wmówić, że pełne półki w hipermarketach i czyste kible na stacjach benzynowych są jedyną oznaką postępu cywilizacyjnego, a w rzeczywistości jesteśmy tylko rynkiem zbytu i źródłem taniej siły roboczej.

Daliśmy sobie wmówić, że mamy demokrację, a w rzeczywistości jesteśmy manipulowani przez media mające korzenie w głębokiej komunie. Wybory zamieniono na groteskowy spektakl, którego wynikiem jest potwierdzenie siły panujących cyników.

Daliśmy sobie wmówić, że jesteśmy silnym państwem, gdy tymczasem rządzący w wyścigu do eurokoryta robią laskę wszystkim dookoła, a państwo istnieje tylko w teorii.

Daliśmy sobie wmówić, że jesteśmy coraz bardziej wykształceni, a w rzeczywistości hodujemy pokolenie funkcyjnych debili, od których wymagamy tylko rozwiązywania przygłupich testów i pracy w korpo lub w MacDonaldzie za psie pieniądze i żarcie, którego nawet pies nie chce powąchać.

Daliśmy sobie wmówić, że mamy kapitalizm i wolny rynek, a tymczasem rodzime, twórcze i dynamiczne firmy są mordowane przepisami tworzonymi przez kilkusettysięczny tabun urzędników, korupcję i dotacje z eurokołchozu, które w 80% procentach wracają tam, skąd przyszły. Stworzono koszmarną hybrydę, która z kapitalizmem nie ma nic wspólnego, lecz jest jedynie złodziejskim układem między częścią „opozycji” i postkomuchami - układem hamującym normalny rozwój gospodarczy.

Nad tym całym postkolonialnym burdelem czuwa zdemoralizowana grupka moskiewskich i berlińskich namiestników, której głównym celem jest zgromadzić maksymalną ilość dóbr. Kiedyś robili to dyskretnie, dziś już nawet się z tym nie kryją. Zaduszają nasz kraj na naszych oczach, a my z pustym wzrokiem siedzimy przed naszymi nowoczesnymi telewizorami (w technologii plazma) oglądając śpiewająco-tańczących głupoli; kreatury udające polityków i „dziennikarzy” zachwyconych matrixem, który sami kreują świadomie lub nieświadomie.

A jak starczy czasu, to obejrzymy jeszcze film, w którym resortowe bydlę, zwane reżyserem, w przerwach pomiędzy kolejnymi safari polegającymi na gwałceniu dzieci, wygraża nam, że jesteśmy zacofanymi ksenofobami skażonymi od pokoleń antysemityzmem, homofobią, prymitywnym katolicyzmem i nietolerancją.

Potem wstajemy rano i jakimś dziwnym trafem jeszcze raz wykrzesujemy z siebie siódme poty, aby nadal budować nasze mikroświaty - dzięki temu nasz kraj wygląda ładniej, bo jesteśmy zdolni i zaradni. Jednak większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że statek, na którym wszyscy płyniemy powoli idzie na dno i nasza praca może wkrótce obrócić się w niwecz. W końcu odejdziemy zostawiając naszym dzieciom kraj bez perspektyw i 100 tysięcy długu na łeb do spłacenia.

Jest rok 2014. Ofiary leżą w grobach, oprawcy chodzą w glorii, a czerwona dupa z uszami nadal bezczelnie śmieje nam się prosto w twarz.

13 grudnia 1981 roku sowiecki pachołek ogłosił stan wojenny, zabijając w nas nadzieję...
 Agent J-23
 Iława, Wtorek 16-12-2014

31994. 
Kolejne sądy uznają, że wybory jednak były sfałszowane i nakazują powtórzenie głosowania.
Ale w głównych propagandowych wiadomościach telewizyjnych czy internetach – cisza.
Stoi to w jawnej sprzeczności z tym, co mówił prezydent B. Komorowski. Zapewniał przecież, że wybory były uczciwe i groził, że ten, kto mówi o fałszerstwach jest zagubiony w „odmętach szaleństwa”.
 anty-bolszewik
 Iława, Poniedziałek 15-12-2014

31993. 
Odnośnie wpisu numer: 31991

Niech zamiast szlabanów ekrany dźwiękochłonne postawią w tym miejscu - i sprawa załatwiona, hehehehe...
 Kamil
 Iława, Poniedziałek 15-12-2014

31992. 
Odnośnie wpisu numer: 31990

Dawniej, gdy mróz przycinał do minus 25 stopni C, to nikt nie dyskutował nad tym, jak i czy w ogóle uczeń ze wsi dojedzie do Iławy. Jednak wtedy nawet młodzież była mocniejsza. Uczeń był twardziel nie byle jaki, więc wszystkie przeciwności wytrzymał.
Ja osobiście diamentem samochodowym produkcji Niemieckiej Republiki Ludowej dojeżdżałem do miasta i wcale nie czułem, żeby mi coś marzło.
 swój
 Iława, Poniedziałek 15-12-2014

31991. 
Sprawa przejścia podziemnego pod torami przy ul. Wyszyńskiego w Iławie budzi emocje.
Jaki to przejście ma sens jeśli i tak pozostają szlabany dla samochodów? Dla kogo to przejście powstało?
Czy, mając możliwość skorzystania z przejścia na poziomie ulicy, ludzie wybiorą schody albo windę? Ile naprawdę milionów wyrzucono w nikomu niepotrzebną inwestycję?
A wszystko to przy akceptacji lokalnych urzędników pracujących pod nadzorem komisarzy politycznych z PO.

Najświeższa wizytówka podróżnicza Iławy. Czy znacie gorszy koszmar?
 Bartek Gonzalez
 Iława, Poniedziałek 15-12-2014

31990. 
Tak, to nie pomyłka. W nowym rozkładzie jazdy ostatni pociąg osobowy z Działdowa do Iławy odjeżdża o 15:57. Kolejny - dopiero następnego dnia rano o godz. 5:05.
Jak w tej sytuacji uczeń ma wrócić ze szkoły? Jak II zmiana? Jak zostać na herbacie u cioci i wrócić np. do Rybna?
Nie można, bo Polska jest tylko dla pięknych i bogatych, którzy mieszkają w dużych miastach i jeżdżą Pendolino.
Mieszkańcy małych miejscowości zostali przez Platformę NieObywatelską odcięci od świata. "By żyło się lepiej"?
Dla kogo te Pendolino? Publiczne pieniądze wydano na projekt z którego skorzysta niewielka grupa społeczeństwa. Odnoszę wrażenie, że jedynymi pasażerami będę urzędnicy i politycy.
 Bartek Gonzalez
 Iława, Poniedziałek 15-12-2014

31989. 
Odnośnie wpisu numer: 31978

Zawodne PENDOLINO ruszyło w trasę.
I już pierwszego dnia – kolejna awaria złej sławy symbolu PO.
Na stacji Gdańsk Oliwa stała lokomotywa...

 skaner redakcyjny

forum@kurier-ilawski.pl
 KURIER IŁAWSKI, Poniedziałek 15-12-2014

31988. 
Odnośnie wpisu numer: 31983

Polska przepłaciła za Pendolino. Niestety, konsekwencje tego są takie, że KE – po raz kolejny – obniżyła kwotę unijnego dofinansowania do kupowanych przez PKP Intercity składów. Kupno superszybkich pociągów, które nie będą miały gdzie się rozpędzić, uznano za niepotrzebne. Bo kto decyduje się na zakup czegoś, z czego nie będzie mógł skorzystać?

Początkowo mówiło się o unijnej dotacji opiewającej na 200 mln euro. Następnie zmniejszono ją do 88 mln euro, by ostatecznie podać, że wyniesie ona… 74 mln euro. Taką kwotę przyznała Polsce KE na zakup Pendolino.

W ciągu ostatniego roku mówiło się, że dofinansowanie będzie na poziomie 22 procent. Widać jednak, że 74 mln euro z projektu wartego 400 mln euro to tylko 18,5 proc. kwoty. Skąd różnica? Unia Europejska na samym początku miała do Pendolino dołożyć połowę kosztu zakupu taboru. Później okazało się, że na takim poziomie nie może być dotowany komercyjny projekt. Stanęło na tym, że będzie to 22 proc. – kontrakt miał być podpięty pod inny program finansowania. We wrześniu Komisja Europejska poinformowała, że przyznała dotację w umówionej wysokości 22 proc. całości i podała, że będzie to 74 mln euro.

To nie żaden błąd. Podano, że będzie to 22 proc. od kwoty 340 mln euro. Uznano, że Polska kupiła za drogie pociągi i to aż o 60 mln euro – ponad 200 mln zł. Mogą one wprawdzie osiągać prędkość do 250 km/h, ale po co, skoro nie mają gdzie… Przynajmniej przez parę lat w Polsce nie będzie możliwości rozwijania takiej prędkości. Komisja zaznaczyła więc, że kupić „powinniśmy pociągi o gorszych parametrach, a jednocześnie tańsze. W związku z tym kwotę projektu zmniejszono z 400 mln do 340 mln euro”.

Komisja Europejska słusznie uznała, że Pendolino nie jest tym, czego najbardziej potrzebuje polska kolej. Patrząc na zakup w kontekście możliwości infrastruktury i potrzeb klientów, uznano, że przepłaciliśmy.
Włoskie pociągi można było zastąpić polskim taborem z fabryk Newagu, Pesy czy Cegielskiego, tym samym zostawiając tak duże pieniądze w kraju.

Nasuwa się pytanie, skąd PKP Intercity weźmie brakujące 14 mln euro na Pendolino? Spółka nie odpowiedziała na pytanie reporterów, tłumacząc, że w tym momencie pracują nad kwestią niedziałającego systemu internetowej sprzedaży biletów. „PKP Intercity będzie musiało sfinansować dziurę w budżecie kredytem z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który już wcześniej pożyczył przewoźnikowi pieniądze na zakup włoskich składów”.

Inna kwestią poruszoną w dokumentacji KE jest zobowiązanie PKP do wzrostu pasażerów na liniach dalekobieżnych. Ma to być 3,5 proc. rocznie do 2030 roku. M.in. na taki warunek zgodzono się w zamian za dotację. Czy będzie to wykonalne, biorąc pod uwagę fakt, że polskie koleje od lat przewożą coraz mniej podróżnych?

Alstom zobowiązała się również do serwisowania składów poruszających się po określonych trasach. W dokumentacji zaznaczono, że Pendolino pojedzie z Warszawy do Bielska-Białej, a – co ciekawe – Bielska-Białej nie ma w kontrakcie Alstomu. Spółka zaznacza jednak, że „jest w stanie serwisować pociągi jeżdżące do Bielska-Białej, ale pod jednym warunkiem - PKP Intercity za to dodatkowo zapłaci”.

 globtroter
 Iława, Niedziela 14-12-2014

31987. 
Rozkład głosów nieważnych w wyborach samorządowych 2014 i 2010 do Rady Powiatu i Sejmiku w obwodach gminy wiejskiej Iława.

2014 powiat sejmik - 2010 powiat sejmik
1. Laseczno 8,6% 8,6% 5,2% 7,4%
2. Wikielec 15,9% 19,0% 5,7% 14,4%
3. Ząbrowo 21,4% 25,o% 17,1% 21%
4. Gałdowo 19,7% 18,3% 7,4% 22,7%
5. Siemiany 23,9% 20,8% 9,6% 14,9%
6. Rudzienice 18,6% 20,5% 9,0% 19,2%
7. Frednowy 21,3% 20,6% 12,1% 21,8%
8. Franciszkowo 27,5% 28,7% 19,5% 23,1%
9. Wola Kamieńska 17,7% 20,9% 11,9% 14,6%
10. Nowa Wieś 19,9% 18,4% 8,6% 9,3%
11. Ławice 23,3% 25,6% 15,3% 21,2%
12. Gromoty 25,7% 25,1% 17% 24,4%

Średnia arytmetyczna wynosi odpowiednio:
(2014) 20,3% 20,9% (2010) 11,8% 17,8%

W roku 2010 w wojew. warm.-maz. nie było w wyborach do powiatów i sejmiku książeczek, były duże karty. Głosów nieważnych w gminie Iława było mniej, szczególnie na kartach powiatowych.

Władze twierdzą uparcie, że skala nieważnych głosów do sejmików wynika między innymi z nieznajomości kandydatów. W gminie wiejskiej Iława wprowadzenie zwodniczych książeczek zwiększyło bardziej ilość nieważnych głosów w wyborach do powiatu (!), gdzie kandydaci są przecież miejscowej ludności znani. Świadczy to o tym, że książeczka była głównym powodem błędów.

Instytucja państwowa jaką jest PKW przeprowadziła te wybory (powiaty, sejmiki) błędnie. I nic tu nie mają do gadania sądy lokalne. To jest sprawa ogólnopolska i wybory (co najmniej sejmiki) powinny być zresetowane. Na zajęciach z ETO ( Elektroniczna Technika Obliczeniowa) wykładowca zawsze mawiał: "Jeśli dasz komputerowi siano, to ci też siano odda".

I na koniec. Rekord nieważności głosów (sejmik) na skalę powiatu iławskiego padł w gminie wiejskiej Lubawa w obwodzie Rożental (Rożental, Gierłoż Polska, Zielkowo, Pomierki) i wynosi 41,5%. Dla zobrazowania tego faktu lepiej będzie jak podam liczby względne:

629 - liczba kart ważnych
261 - liczba głosów nieważnych
368 - liczba głosów ważnych
frekwencja: 51,6%
 biuro analiz wyborczych
 Owczarnia-Cierpigórz koło Iławy, Niedziela 14-12-2014

31986. 
Odnośnie wpisu numer: 31976

Panie Tomaszu Dąbrowski - w bardzo dużym skrócie opiszę jak się liczy cenę biletu na Pendolino.
Otóż 100 pln plus 10 groszy za każdy kilometr. Jest to olbrzymi skrót, ale obawiam się, że innego Pan nie jest w stanie zrozumieć.
Pociąg należy porównywać do Concorda, czyli dobra skierowanego do konkretnego klienta, dobra luksusowego, gdzie normalna logika jaką wiele osób się posługuje - nie sprawdza się.
 tabletowy
 Iława, Niedziela 14-12-2014

31985. 
Odnośnie wpisu numer: 31980

Owszem, prawda z tymi barierkami w mieście. O ile te pierwsze płoty jakoś wyglądały, to już późniejsze (jakby nie można było zainstalować takie same), wyglądają jak ogrodzenia w chlewni dla świń. Denny prymitywizm, zero stylu.
Często zastanawialiśmy się od kogo zależy w mieście wybór odpowiednich kształtów ogrodzeń, stylu ścieżek (są nieprzejezdne, gdyż są garby na przejazdach), wielkości i kształtu rond, nawet stylu architektury nowych budynków mieszkalnych przy głównej ulicy. RybaFryta przykładem szmiry architektonicznej. Jedyny w mieście budynek, to Stary Spichlerz, który nie straszy szkaradztwem.
Nad budownictwem trzeba tez zapanować, jeśli mamy mieć piękne miasto architekturą nawiązujące do przeszłości; jeśli Iława ma być ośrodkiem przyciągającym do siebie turystów, ale nie tylko - by Iława miała swój niepowtarzalny smak w projektach nowej infrastruktury.
 Marszałek
 Iława, Niedziela 14-12-2014

31984. 
Odnośnie wpisu numer: 31983

Jeśli dobrze pamiętam, ale jak za komuny co kosztowało, tom ekspert prawie.
Teraz powiedźcie mi ino, co było za komuny drogie lub droższe: butelka Istry Crema za 58 zł, czy może ekspresowy Warszawa-Iława też za 58 zł? (może różnica 2 zł). Ekspres leciał 2 godziny 50 minut. Dziś Istra stoi na półce za 18 złotych. [...]
Ale to nie wszystko. Obecnie mówicie, że Pendolino od nas do Warszawy kosztuje 100-120 zł i tyle samo zaiwania, a lepsza wódka 0,70 angielska w monopolowym za 230 zł [...]
 Marszałek
 Iława, Niedziela 14-12-2014

31983. 
Odnośnie wpisu numer: 31975

Nie każdy wie na 100%, że będzie jechał dwa tygodnie przed odjazdem. Tych najtańszych biletów w puli i tak jest niewiele.
Nie zapominajmy, że w Polsce ludzi, których stać na takie przejazdy za ponad sto złotych jest garstka.
Taki obrót spraw jest oczywiście korzystny dla przewoźników drogowych typu "Polski Bus".
Nie mogę jednak przeboleć tego, że mamy przecież swoje polskie świetne pociągi z Bydgoszczy czy Wrocławia, które wręcz przebojem zdobywają zamówienia z innych krajów, a tu kupujemy obcy kosmicznie drogi pociąg w utrzymaniu.
To jest tak, jak z elektrowniami atomowymi w Niemczech. Tam odchodzą od tego, a u nas są plany zbudowania elektrowni atomowej.
 Kamil
 Iława, Niedziela 14-12-2014

31982. 
Odnośnie wpisu numer: 31978

Dziwię się, bo dlaczegóż by bilet na Pendolino z Gdańska do Warszawy, miał być tańszy od samolotu? Tu na ziemi masz bezpieczną jazdę. Jak coś się zepsuje, to się zatrzyma, a tam na górze...
Problem jest tylko ten, że koło Iławy PO jeszcze nie zbudowali lotniska.
Ale mamy w województwie nasza specjalistkę od wszystkiego, czyli Bernadetę Hordejuk. Znana jest od doradzania wszystkim, więc jeśli jej teraz członek Rygielski podwyżkę zrobi za koordynację (bo 140 tysięcy rocznie to dużo za mało za umiejętności takiej aktorki i akrobatki), to na pewno będziemy mieli w Iławie lotnisko.
 dróżnik torowy
 Hartowiec, Niedziela 14-12-2014

31981. 
W szpitalu powiatowym pracują też tacy osobnicy, którzy nie znają się na znakach albo mają gdzieś. Tę sytuację toleruje dyrekcja szpitala.
Ten stan trwa już bardzo długo.
 Piotr
 Iława, Niedziela 14-12-2014

31980. 
Iława to wioska powiatowa. Po czym można rozpoznać?
Po płotach (żółtych) stawianych gdzie się tylko da.
Na ulicy Sobieskiego wycięto komunistyczne słupki z łańcuszkami, więc pomyślałem, że będzie ładniej, ale nie. Patrze za kilka dni i co widzę?
Nowy kapitalistyczny żółty płot na starym komunistycznym chodniku stoi sobie dumnie. Te płoty to kpina, stawiane są gdzie się tylko da. [...] Zamiast tych płotów można by jakiś chodnik wyremontować.
 Piotr
 Iława, Niedziela 14-12-2014

31978. 
Kpina z podatników i pasażerów! Osławione Pendolino będzie wolniejsze od tradycyjnych dotychczasowych ekspresów.
Czasy przejazdu pociągów Gdańsk Gł. - Warszawa Centralna (328 km):

1. – 2,55 h – Express IC „Neptun”
2. – 2,56 h – Express IC „Norwid”
3. – 2,57 h – Przekręt „Pendolino”

A pamiętacie przed wyborami okładkę „Gazety Olszyńskiej” z Bernadetą Hordejuk, która wdzięczyła się na tle pociągu sugerując bezwstydnie, że ona przyczyniła się do „wielkiego sukcesu Iławy”? Wredna kłamczucha.
 peronowy
 Iława Główna, Niedziela 14-12-2014

31976. 
Odnośnie wpisu numer: 31963

To zestawienie z wczoraj (dziś bilety są jeszcze droższe). Z pewnością nie nazwałbym tego "niewielkimi rozbieżnościami". Doskonale rozumiem, że nie ma sensu tworzyć sztywnego cennika w oparciu o przejechane kilometry. To oczywiste, że im dłuższa trasa tym taniej, jednak są chyba jakieś granice?

Kraków - Gdańsk - 170 zł (624 km) = 1zł/3,6 km
Warszaw Wschodnia - Gdańsk - 135 zł (327 km) = 1zł/2,42 km
Warszawa Wschodnia - Iława Główna - 130 zł (211 km) - 1zł/1,62 km

Pasażerowie z Iławy są ewidentnie dyskryminowani. Choć statystycznie znacznie mniej zamożni niż podróżni z Warszawy czy Gdańska to muszą za kilometr podróży płacić od 50 do 200% więcej. Infrastruktura kolejowa to dobro wspólne, modernizowana za grube miliardy z pieniędzy wszystkich podatników, która ma łączyć, a nie dzielić. Tymczasem stworzono Pendolino, które mają tylko pogłębić przepaść między bogatymi metropoliami a ubogą prowincją. Zaiste III RP to kraj "sprawiedliwości społecznej".
Dzisiejsza cena najtańszego biletu z Gdańska do Krakowa i z Iławy do Krakowa jest identyczna i wynosi 189 zł. Moim zdaniem nie mieści się to w racjonalnej polityce cenowej i sprawa ma drugie dno. Komuś bardzo zależy na tym, żeby w najbliższej przyszłości Pendolino nie zatrzymywały się w Iławie.
 Tomasz Kiejstut Dąbrowski
 Iława, Sobota 13-12-2014

31975. 
Odnośnie wpisu numer: 31972

Panie Tomaszu, bije z Pańskiej wypowiedzi wielka troska o mieszkańców Iławy, ich możliwość dojazdu do stolicy i zamykaniu okna na świat.
Przede wszystkim jednak bije z tej wypowiedzi populizm i ignorancja.
Dlaczego?
Wydaje mi się, że nie ma Pan pojęcia jak dotychczas wygląda podróż mieszkańca Iławy do stolicy, ile kosztuje i w jakich warunkach przebiega. Czy sprawdził Pan ile kursów codziennie oferuje kolej i ilu mieszkańców z tej przyjemności korzysta i co najważniejsze, ile ta podróż kosztuje? Czy sprawdził Pan ile kursów codziennie zaoferuje pendolino, w jakich warunkach i za jakie pieniądze?
Ja podjąłem ten trud. Nie jest łatwo, bo elektroniczny rozkład jest kapryśny. Pendolino w ciągu dnia (6-18) oferuje aż 8 kursów z Iławy do Warszawy. Wystarczy bilet kupić ponad 2 tygodnie przed wyjazdem aby bilet kosztował 49 zł. Tygodniowe wyprzedzenie to koszt ok. 80 zł. Tuż przed wyjazdem jest faktycznie drożej ALE tutaj dochodzi argument w jakich warunkach się jedzie. Obecnie 2 klasa expresu kosztuje ok. 100 zł + gratisowa ohydna kawa. Szczerze mówiąc wolę dopłacić i jechać szybciej i wygodniej z dostępem do wifi.
Podsumowując, czy pendolino jest droższe czy tańsze? Zależy od tego kiedy się kupi bilet. Standardowo - malkontentowi plusów zawsze będzie za mało. Na temat cen biletów (w zależności od odległości) nie ma co się wypowiadać. Zależność ta istnieje od ZAWSZE i jeśli jeszcze ktoś się tym dziwi, to na prawdę na siłę szuka problemów.

Ps. Do Krakowa bilet kosztuje 150 zł.
 Maciej
 Susz, Sobota 13-12-2014

31974. 
Odnośnie wpisu numer: 31963

Panie Tomaszu, z całym szacunkiem, ale takich herezji nie przystoi opowiadać na forum.
Cena biletu zależy od długości trasy i im trasa jest krótsza, tym cena biletu mniej korzystna, stąd takie "niewielkie" rozbieżności cenowe przy znacząco różnej długości przejazdu.
Z tego co zauważyłem PKP wprowadza również zróżnicowanie ceny biletu w zależności od wyprzedzenia z jakim kupimy bilet. Takie rozwiązania - nie tylko w kolejnictwie - już od wielu lat są stosowane poza granicami Polski. To żadna nowość i namawiałbym, aby z nieco dalszej perspektywy i na chłodno oceniać sytuację.
Iława jest pięknie położona, to tutaj krzyżują się połączenia głównych linii kolejowych i aż trudno mi uwierzyć, żeby ktoś specjalnie podniósł cenę biletu do ważnego węzła kolejowego jakim jest Iława.
 Forest
 Bristol, Sobota 13-12-2014

31973. 
Odnośnie wpisu numer: 31967

Czego tu można nie rozumieć?
Młotek poszedł do PZD po to, by za chwilę w niby konkursie (lub bez) zostać szefem portu.
 Maciek
 Iława, Sobota 13-12-2014

31972. 
Odnośnie wpisu numer: 31963

Zachęcam do analizy nowego rozkładu jazdy PKP, a zwłaszcza cen biletów PENDOLINO na poszczególnych trasach. Wnioski są szokujące. Cena najtańszego biletu zwykłego z Iławy do Warszawy to 130 zł. Dla porównania koszt analogicznego biletu na trasie Kraków-Gdańsk to 170 zł, a Warszawa-Gdańsk 135 zł.

Ktoś celowo kreuje sytuację, w której do Pendolino będzie wsiadało w Iławie średnio 1-2 osoby po to, żeby w najbliższej przyszłości mieć pretekst, żeby skasować połączenia do naszego miasta. Jesteśmy dla tych kolejowych przekrętów tylko tranzytową wiochą, którą można obudować ekranami i zamykać nam co chwilę przed nosami szlabany.
Z ich pociągów i tak nie skorzystamy, bo kogo będzie na to stać?

Przecież ten cennik to nic innego jak jak informacja ze stolicy kierowana do iławskich wsioków: "Wara Wam od Pendolino! Nie dla Was ten komfort i splendor!"

Szanowni mieszkańcy Iławy! Ekrany to zaledwie czubek góry lodowej marginalizowania naszego miasta. Musimy bardzo twardo się takim praktykom przeciwstawić. To jest jawna dyskryminacja. Pendolino miał stać się i naszym oknem na świat, tymczasem będzie dla mieszkańców naszego regionu całkowicie poza zasięgiem.

Przy takiej polityce cenowej turyści pojadą jak jeden mąż do Trójmiasta. Do nas nie zawita pies z kulawą nogą. Nóż się w kieszeni otwiera. Może pora, żeby Iława zaczęła pobierać od spółek kolejowych słone opłaty tranzytowe do czasu kiedy zostanie wprowadzony uczciwy cennik?
 Tomasz Kiejstut Dąbrowski
 Iława, Piątek 12-12-2014

31970. 
Stan wojenny pozostanie w mojej pamięci na zawsze.
Wczesnym rankiem 13 grudnia 1981 roku nastąpiła najkrótsza jak dotąd przeprowadzka w moim życiu z ulicy 1 Maja 29 do Zakładu Karnego, też przy ulicy 1 Maja, tylko kilkadziesiąt metrów dalej - po drugiej stronę ulicy. Zostałem internowany wraz z trzema innymi kolegami z iławskiej Solidarności.
Minelo juz wiele lat, ale zawsze bede pamietal mieszkancow Ilawy, ktorzy podchodzili pod mury wiezienia, przysluchiwali sie naszym wieczornym apelowym spiewom: "Wyrwij murom zęby krat...". Wysokie mury zaslanialy i oddzielaly nas od Solidarnych Ilawian , ale rankiem, patrzac przez wybite "blindy" w oknach, trudno bylo powstrzymac sie od łez, gdy na kolczastych drutach nad murami mienily sie bialo-czerwone roze tak bliskie nam Kwiaty Polskie...
Siedzac tam za murami, bez zadnego wyroku skazujacego, ale z uzasadnieniem w decyzji internowania, że bylem "negatywnie nastawiony do organów wladzy PRL".
Zastanawialismy sie z kolegami, co czuja mieszkancy tam za murami, na codzien mijajacy patrole, poddawani scislej kontroli, czesto ogladajacy czolgi i skoty, narazeni w kazdej chwili na aresztowanie... Tak po prawdzie bylismy na tym samym wozie.
Wierze, ze dziesiejsza 33. rocznice mozemy wszyscy obchodzic razem, uczestniczac w Marszach Wolnosci, zapalajac Swiatlo Wolnosci w naszych ilawskich domach, czy zanoszac kwiaty pod pamiatkowa tablice poswiecona internowanym w ilawskim wiezieniu, zanoszac dziekczynienie i modlitwe do naszych swiatyn za bohaterow, ktorzy oddali zycie za nasza wolnosc, zanoszac prosby o wstawienictwo u naszego Blogoslawionego Ks jerzego Popieluszki.
Jestem przekonany, ze obecna Rada Miasta na czele z przewodniczacym Wojciechem Szymanskim zadba o Pamiec wszystkich, ktorzy ucierpieli w stanie wojennym - za murami i przed murami...
 Kazimierz Rochowicz
 Ilawa - Stavanger, Piątek 12-12-2014

31969. 
Odnośnie wpisu numer: 31967

Dziękuje, że porusza Pan sprawę transferu Michała Młotka. Proszę, aby lokalna prasa patrzyła na ręce nowych władz. Jak widać trzeba swoich szybko POustawiać.
 Jola
 Iława, Czwartek 11-12-2014

31968. 
Odnośnie wpisu numer: 31967

Panie Jarku, dziwi mnie Pana zdziwienie. Przecież oni od samego początku nie kryli po co tu są i co im przyświeca.
Od szczebla samorządowego do ministerialnego taka właśnie jest POlska. Tak buduje się w POlsce "tanią" i "wyszczuploną" administrację. Czy na takie zachowanie samorządowców naprawdę nie ma bata? Przecież w tym starostwie to urządzili sobie istny folwark.
A, jak się domyślam, to jeszcze nie koniec. Do zagospodarowania został niejaki Pan Ławrynowicz i Pani Cybulska (proszę o sprostowanie jeśli kogoś pominąłem).
I pytanie jest nie gdzie, tylko kiedy im stworzą ciepłe posadki.
 obserwator
 Iława, Czwartek 11-12-2014

31967. 
Odnośnie wpisu numer: 31946

Ech, spore rozczarowanie. W tym momencie już całkowicie nie rozumiem postępowania Michała Młotka.
Myślałem dotąd, że z racji młodego wieku będzie miał Michał zupełnie inne podejście do uprawiania polityki i formowania ścieżki kariery, zwłaszcza w tym wydaniu samorządowym, lokalnym.
A tu niestety okazuje się, że zachował się w stylu partyjnego Sekretarza P.O.P. (kto jeszcze pamięta co to było?) z dawnych szaroburych czasów komunistycznej PRL.
W ten oto sposób lokalna Platforma NieObywatelska – pod batem takich liderów, jak Bernadeta Hordejuk czy Maciej Rygielski do spółki z coraz bardziej aroganckim Markiem Polańskim (rzekomo z PiS-u), kolejny raz potwierdza, że pracę na arenie publicznej postrzega przede wszystkim jako zbiór posad, etatów i wynagrodzeń.

Poniżej:
Jerzy Urban, znany wyborca PO, wspomina „stare dobre czasy”.
 Jarosław Synowiec

wydawca@kurier-ilawski.pl
 Iława, Czwartek 11-12-2014

31964. 
Odnośnie wpisu numer: 31954

Ciekawe czy Piotr Ambroziak [...] będzie się starał w ratuszu o przejęcie stanowiska po Michale Młotku?
Ambroziak jeszcze liże rany po przegranej, ale gdyby rzeczywiście tak było, to hipokryzja przez niego przemówi, bo jeszcze nie tak dawno głosił ze swoimi kandydatami na radnych, że "idą na ratusz sprzątać ze śmieci". [...]
 wiko
 Iława, Czwartek 11-12-2014

31963. 
Odnośnie wpisu numer: 31960

Odnośnie ekranów wzdłuż linii kolejowej przecinającej Iławę - z uwagą czytam wpisy na forum Kuriera. Interesuję się kolejnictwem od wielu lat, czytam różne publikacje na ten temat. Nasuwa mi się kilka przemyśleń.

Po pierwsze, kto z Urzędu Miasta w Iławie bezpośrednio odpowiada za sprawę ekranów? Polityczna odpowiedzialność to co innego od formalnej. Czy to w ogóle sprawa Urzędu Miasta w sensie formalnym? Który urząd wydaje "warunki środowiskowe", które są podstawową częścią składową pozwolenia na budowę? Czy aby nie jest to kompetencja starostwa?

Po drugie, tory przecinają miasta na całym świecie. Sięgnijmy po przykład Berlina, który ma gęstą sieć kolejki s-bahn. Czy ktokolwiek wyobraża sobie osłonięcie tych torów takimi ekranami jak w Iławie!? Przecież i tam tory są modernizowane a jednak nie stosuje się tak absurdalnych przepisów jak w PO-lsce!

Kolejna sprawa to tzw. ekrany przezroczyste. Każdy kto podróżuje autostradami, wie jak one wyglądają po kilku miesiącach - nic przez nie nie widać, są pomalowane, zakurzone i nikt o nie nie dba. Nie dajmy sobie wcisnąć tego, że szklany ekran załatwi sprawę! Tylko utrzymanie ich na obecnej wysokości rozwiązuje problem.

Po czwarte, problem hałasu. Dźwięk ma to do siebie, że rozchodzi się pionowo, nie poziomo. Gdybyśmy naprawdę chcieli wyciszyć te tory, musielibyśmy zbudować tunel. Problem hałasu bierze się z wielu czynników. Szlifowanie szyn, kół, prędkość pociągu... Bez tego wszystkiego nie będzie ciszej nawet z ekranami wysokimi na 20 metrów.

Na koniec słowo do mieszkańców, którzy są za ekranami. Zapytajcie agenta nieruchomości ile spadnie wartość waszego domu z widokiem na ekran... Ja bym na pewno takiego widoku nie kupił.

* * *

Jeszcze coś. Przez ostatnie 2 lata iławscy urzędnicy i funkcjonariusze PO składali zapewnienia o załatwieniu sprawy ekranów. Dziś stoimy w obliczu trudnych negocjacji, a sprawa wygląda na nietkniętą przez poprzednie władze powiatu i miasta. Kłamstwo na zimno czy niekompetencja?

To pokazuje również, że rządy jednej partii na każdym szczeblu władzy nie gwarantują zapewnienia mieszkańcom korzystnych rozwiązań. Wręcz przeciwnie. Burmistrz Ptasznik podlegał partii. Jeśli władze centralne PO nie chciały mieć protestów i ujawnić fuszerek, to terenowi działacze robili wszystko, by takie sprawy ukręcać. Nie mogło być mowy o protestach, niezależności, prawdzie! Wszystko było decydowane w Warszawie.
Dziś mamy tylko cień szansy na uratowanie widoku miasta, choć wiele ważnych (jeśli nie ważniejszych) spraw zostało przegranych. Dobrze, że jest szansa na odrodzenie postaw obywatelskich zniszczonych przez ostatnie 8 lat rządów monopartii.
 Bartek Gonzalez
 Iława, Czwartek 11-12-2014

31962. 
Odnośnie wpisu numer: 31937

Panie Marcinie!
Pana komentarz na forum spowodował niemal trzęsienie ziemi zarówno wśród oburzonych rodziców, jak i na szczycie ratusza.
Dobrze, że dyrekcja szkoły SP3 zareagowała błyskawicznie. Tak działa społecznie pożądana krytyka publiczna.
 skaner redakcyjny
 KURIER IŁAWSKI, Czwartek 11-12-2014

31961. 
Odnośnie wpisu numer: 31957

Panie Laskowski, miał Pan szczęście, bo trafił na pulę tańszych biletów.
Tu bajka się kończy, już tych biletów nie ma.
To bardzo dobry pomysł z tymi busami, gdyż - jak na razie - Polski Bus jest niezagrożony i jeszcze długo będzie wygrywać z pociągami Pendolino.
Oczywiście, gdy ktoś przyjedzie z zagranicy na np. urlop, to przy nawet najniższych zachodnioeuropejskich zarobkach będzie taką osobę stać na kupno biletu za sto parę złotych.
Myślę, że najdalej za pół roku do roku ceny biletów na Pendolino spadną, bo będą puste jeździły te nasze włoskie strzały.
 Kamil
 Iława, Czwartek 11-12-2014

31960. 
Odnośnie wpisu numer: 31919

Panie Burmistrzu, bardzo się cieszę, że odpisał Pan w tak bezpośredni sposób, jednocześnie pokazując, że walka o ekrany przeźroczyste to nie tylko manifestacja.
Niesprawiedliwe i krzywdzące było z mojej strony postawienia Pana w jednym szeregu z poprzednimi władzami.
Udało się Panu, jak i mieszkańcom powstrzymać montaż ekranów, a dopóki nie są one zamontowane, to sprawa jest otwarta. Trzymam kciuki za jak najszybszym montażem przezroczystych ekranów lub nawet całkowitą likwidacją "tunelu".
Pana obecność na internetowym forum publicznym, jak i otwartość pokazuje, że iławska polityka wkroczyła na nowe, lepsze tory.
 Aleksander Krygier, lat 32
 Iława, Czwartek 11-12-2014

31959. 
Odnośnie wpisu numer: 31958

Pan Dabrowski ma racje.
Chwala mu za to, ze mimo przegranej w kampanii wyborczej, przejmuje sie dalej problemami Ilawy.
Rozumiem, ze argumenty Pana Tomasz tez beda wysluchane i zauwazone przez Burmistrza Zylinskiego.
 Kanclerz
 Ilawa, Środa 10-12-2014

31958. 
Odnośnie wpisu numer: 31952

Do załatwienia jest konkretny problem. I postaram się, na tyle ile potrafię, pomóc w jego rozwiązaniu.
Osobiście jestem zwolennikiem twardych negocjacji i bezwzględnego wykorzystywania każdej formy przewagi. Chcę zwrócić uwagę, że to PKP PLK jest w tej sprawie petentem wobec miasta Iławy, a nie na odwrót. Do Pana Żylińskiego nie mam żadnych pretensji, bo na razie to sam początek jego zmagań z tą sprawą od kiedy sprawuje urząd burmistrza. Jak na razie robi to, co trzeba i potrzebuje wsparcia.
I właśnie to robię.
Jestem człowiekiem czynu i pisanina na forum, jak słusznie zauważa ten i ów, jest dalece niewystarczającą formą działania. Sam się nie rzucę pod Pendolino, żeby wyrazić swój sprzeciw, ale jestem gotów do zaangażowania się w każdą formę protestu mieszkańców: administracyjną i czynną. W obu mam doświadczenie i chętnie służę mieszkańcom Gajerka i ulicy Mickiewicza.
Zarzucasz mi "iławianko53", że dopiero teraz się angażuję. No cóż... Wszystko ma swój początek. Moim początkiem działalności publicznej w była kampania wyborcza. Mimo porażki mojego komitetu, wciąż jest co robić w Iławie jak widać. Nie byłem na ostatnim proteście, o którym dowiedziałem się zbyt późno, ale z pewnością nie może mnie zabraknąć na kolejnym.
Rozwiązanie sprawy zależy od naszej jedności. Każdy mieszkaniec Iławy niezależnie od wyznawanych poglądów może do tego się przyłączyć. Zgłaszam akces. Kto następny?
 Tomasz Kiejstut Dąbrowski
 Iława, Środa 10-12-2014

31957. 
Odnośnie wpisu numer: 31931

Raczej nie ma szans na Polskiego Busa w Iławie.
Po prostu nie ma odpowiednich dróg. Ale mogliby puścić jakieś busiki na trasie Iława-Ostróda-Olsztyn, które skomunikowane byłby z autobusami w Ostródzie do Gdańska i Warszawy.
A czy Pendolino jest takie drogie? Ja kupiłem bilet do Gdańska za 50 zł. Czas przejazdu 1:06.
 Laskowski
 Den Bosch, Środa 10-12-2014

31955. 
Odnośnie wpisu numer: 31951

Panie xGrzesio! Lubię forum Kuriera. Czytałem i czytam je systematycznie i bardzo uważnie. To bezcenna skarbnica wiedzy o lokalnych klimatach. Nie znajduję powodu, by zmieniać swoje przyzwyczajenia.

Żeby nie być gołosłownym, podkreślę, że wczytując się w dyskusję na temat kolejowych inwestycji jestem nią mocno zaskoczony. Z jednej strony wszystko wydaje się jasne. Na tym etapie inwestor zdecydował się wstrzymać instalowanie pełnych ekranów w Iławie. Prowadzimy rozmowy co dalej z tym fantem zrobić w oparciu o aktualny stan prawny inwestycji, która w tych dniach będzie definitywnie zamknięta.

Powrót do dyskusji na temat budowy wiaduktów w Iławie w ramach zadania pt. "Modernizacja linii kolejowej E-65", nawet w najbardziej karkołomnej teorii, jest już dawno niemożliwy, bo to dzieło zakończone i de facto formalnie zamknięte na klucz - obojętnie z jak bardzo bolesnym rozczarowaniem my, iławianie, ten fakt przyjmujemy. Temat "spalono".

Będziemy szukać innych programów, nowych linii sfinansowania tych przedsięwzięć. O ewentualnych propozycjach poinformujemy opinię publiczną. Kluczowe zamierzenia będziemy konsultować społecznie.

Muszę przy tym zdecydowanie podkreślić, że nie możemy tych inwestycji realizować z własnych środków - kosztem innych ważnych przedsięwzięć stricte lokalnych. Pustoszenie napiętego budżetu Iławy na okoliczność budowy wiaduktów na drogach (wojewódzkiej i krajowej) byłoby bowiem kompletnie irracjonalne. Chyba nie trzeba nikogo do tego przekonywać.

W świetle tych wszystkich uwag, nie znajduję na ten moment żadnego racjonalnego powodu, by dyskusję na temat kolejowych inwestycji toczyć w tak emocjonalnej atmosferze. Reasumując: uprzejmie proszę co poniektórych forumowiczów o odrobinę rozsądku i umiaru. Damy radę.
 Adam Żyliński
 Iława, Środa 10-12-2014

31954. 
Odnośnie wpisu numer: 31946

Ha! Miałem rację, niestety.
Niedawno pisałem, że czekam na tworzenie stołków w jednostkach podległych starostwu.
I czytam dziś Kuriera, że Pan Michał Młotek z PO będzie "promował port".
I będzie to nowe stanowisko specjalnie dla niego. Pytam się: konkurs będzie rozpisany?
I drugie: czytałem tydzień temu, jak starosta M. Polański mówił, że Pani Bernadeta Hordejuk nie będzie już jakimś tam doradcą/koordynatorem, bo Pan Rygielski został członkiem etatowym i na niego teraz kasa idzie.
Pytanie: ona podobno została znowu Głównym Specjalistą w starostwie, tylko nie wiem jeszcze, od czego.
Spytajcie proszę Kurierzy, o co im tam chodzi w powiecie z tymi stołkami.
 wyborca
 Iława, Środa 10-12-2014

31953. 
Odnośnie wpisu numer: 31794

Pytanie: czy ktokolwiek zwrócił się już do wojewody z zapytaniem czy zamierza sprawdzić przestrzeganie przepisów ustawy o samorządzie powiatowym w Iławie?

Art. 79 ust. 1 tejże ustawy mówi wyraźnie, że „uchwała organu powiatu sprzeczna z prawem jest nieważna. O nieważności uchwały w całości lub w części orzeka organ nadzoru w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia jej doręczenia organowi nadzoru.” Organem nadzoru w tym zakresie jest (zgodnie z art. 76) Prezes Rady Ministrów oraz wojewoda.

Czytając wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 25 stycznia 2010 r. (II OSK 1865/09) oraz analizując zapisy ustawy o samorządzie powiatowym, należy stwierdzić, że w art. 21 ust. 7 znalazł się analogiczny zapis jak w art. 25a ustawy o samorządzie gminnym, czyli „Radny nie może brać udziału w głosowaniu, jeżeli dotyczy to jego interesu prawnego”.

Ponadto mając na uwadze zapisy uzasadnienia NSA odnoszące się do art. 25 ust. 8 ustawy o samorządzie gminnym, że „głosowanie w sprawie wyboru przewodniczącego rady gminy dotyczy również interesu prawnego kandydata na to stanowisko o charakterze majątkowym”, podobnie brzmiący zapis znajdziemy w ustawie o samorządzie powiatowym w art. 21 ust. 4 gdzie mówi się „Rada powiatu przy ustalaniu wysokości diet radnych bierze pod uwagę funkcje pełnione przez radnego”.

Dla zwykłego Kowalskiego nasuwają się oczywiste wnioski, że w przypadku naszej Rady Powiatu i wyboru jej Przewodniczącego dopuszczono się złamania prawa zapisanego w ustawie o samorządzie powiatowym. Mam świadomość, że Polska nie jest państwem prawa precedensowego, ale myślę że ktoś powinien wskazać Wojewodzie ewentualne złamanie prawa na I sesji Rady Powiatu Iławskiego.

Zasadnym też jest pytanie: czy w związku z ewentualnym naruszeniem prawa w sprawie wyboru Przewodniczącego Rady Powiatu, wybór zarządu powiatu jest ważny? Może to zadanie dla jednego z dociekliwych redaktorów Kuriera? Myślę, że mieszkańcy powiatu iławskiego będą wdzięczni (przynajmniej ci, którzy przedkładają dobro publiczne ponad własny prywatny interes).
 mieszkaniec
 powiat iławski, Środa 10-12-2014

31952. 
Odnośnie wpisu numer: 31945

Chyba się nie rozumiemy.
Ja nie twierdzę, że nie należy nic robić, ale niech się Pan już przestanie promować na tej sprawie. Kampania się zakończyła. Stara się Pan dużo mówić a pytanie: ile Pan zrobił? W ubiegłym tygodniu był tam protest mieszkańców - był tam Pan?
Ma Pan pretensje do obecnego burmistrza, który po pierwsze dopiero objął swój urząd i z marszu wszedł w ten problem, a po drugie - robił to nawet wtedy, gdy nie do niego to należało.
Czy Pan chociaż raz odezwał się w tej sprawie wtedy, gdy Kurier napisał o tym po raz pierwszy?
Mam wrażenie, że jest Pan zwykłym lanserem i już dziś rozpoczyna Pan kolejną kampanię...
 iławianka 53
 Iława, Środa 10-12-2014

31951. 
Odnośnie wpisu numer: 31913

Panie Burmistrzu Żyliński!
Dziękuję za odpowiedź. Nie spodziewałem się, że... po objęciu fotela w ratuszu miejskim znajdzie Pan czas i ochotę na czytanie forum Kuriera.
A tu miłe zaskoczenie.
Dziękuję, pozdrawiam i życzę wytrwałości na nowym-starym stanowisku.
 xGrzesio
 Iława, Środa 10-12-2014

31950. 
Odnośnie wpisu numer: 31945

Do Pana Tomasza Kiejstuta Dąbrowskiego.
Widać, jaki z Pana zawodnik, tzn. nijaki czy też - byle jaki. Krytykować i komentować to każdy potrafi, a osoba, która kandydowała na burmistrza powinna sobą o wiele więcej prezentować niż gadanie i wytykanie, co to należy lub należało zrobić.
Jakoś do tej pory nie było o Panu ani widać ani słychać, żadnych czynów lub działań zmierzających do poprawy sytuacji. Zaistniał Pan tylko z racji kampanii przedwyborczej - i to wszystko.
Dużo gadaniny i nic więcej. Proszę przemyśleć swoje kolejne wypowiedzi, bo świadczą one tylko o Panu i Pana poziomie.
 ONA
 Iława, Środa 10-12-2014

31949. 
Odnośnie wpisu numer: 31939

Obejrzałem dyskusję do 1:20. Faktycznie to, że wyniki badań exit polls podlegały skomplikowanemu modelowaniu i dopiero to podano jako wynik tego sondażu, jest również dla mnie zaskoczeniem. I niestety nie mamy tu wyjaśnienia zagadki PiS/PSL (bo jak rozumiem do końca dyskusji IPSOS zasłania się tajemnicą). Najważniejsze pytania (dr Styczeń od 1:16) pozostaną jak na razie bez odpowiedzi.

I albo "surowe" wyniki ankiet są zbliżone do tego co IPSOS podał jako wyniki exit polls i wtedy mamy duże prawdopodobieństwo fałszerstw albo model (który przyjął założenia, jak się okazało, odległe od rzeczywistości) z jakichś przyczyn podkręcił wyniki PiS a zaniżył PSL (w stosunku do tych "surowych"). Na razie IPSOS "ma hipotezy, które będzie analizował" a my zostajemy z kolejną porcją zagadek.

Sam próbuję znaleźć wyjaśnienia odmienne od przekrętu, nie z sympatii dla władzy, którą uważam za mafię z sukcesem kończącą projekt korumpowania życia politycznego i biznesowego w Polsce. Robię to tylko dlatego, że uważam iż podobnie jak w Rosji ta władza już na tyle zawłaszczyła państwo i środki przekazu, że nie ma potrzeby fałszowania wyborów. Na tyle już wszyscy są umoczeni, zależni, zindoktrynowani, zastraszeni, że i tak będą głosować na podobnych ludzi co zwykle.
W Rosji wybory się fałszuje tak chyba na wszelki wypadek. U nas tu i ówdzie, ale skala procederu, wydaje mi się nie jest powszechna.

A, jak na razie, pozostajemy z niechęcią praktycznie wszystkich stron (partii politycznych) co do dogłębnego i poważnego wyjaśnienia tego co się zdarzyło. A mi się widzi, że wszyscy powinni raczej z pasją rzucić się na tę dość ciekawą zagadkę.
 Krzysztof Kurpiecki
 Internety, Środa 10-12-2014

31948. 
Odnośnie wpisu numer: 31945

Ty do starców, emerytów i rencistów nie przemawiaj. Do młodych krzycz! Oni nie pójdą na barykady, tylko młodzież, bo dla siebie walczycie, o swój byt w Polsce. O swoje pokolenie! Starzy będą tylko kibicować. Jednak należy to mądrze robić i rozważnie.
Będziecie mieć wrogów potężnych. [...] Było głosowanie, i co? Przegrałeś. Czy ty myślisz, że łatwo łeb urwać hydrze, czego Herkules dokonał w kolebce będąc? Ale sam Herkules przeciw wszystkim nic nie znaczy:
non Herkules contra Plures. Musisz mieć legiony za sobą.
 Marszałek
 Iława, Środa 10-12-2014

31947. 
Odnośnie wpisu numer: 31944

Oj ciężko z tą naszą edukacją. Zamiast liczydeł każą na komputerze. Zamiast tablicy z kredą, używają tabletu. Zamiast uczyć słuchania, uczą asertywności. Zamiast rozmowy na egzaminach, macie testy, które wkuwacie cały rok. Dlatego młodzież macie durnowatą, arogancką i pustą jak bęben z koziej skóry.
Nauczyciel też nie lepszy z ich ministrami. Przez 25 lat nauczyciel nie ma ustalonych godzin pracy: zajęć przy tablicy i innych czynności pedagogicznych i opiekuńczych, jakie ma pełnić w budynku szkolnym z młodzieżą łącznie całym tygodniem. Dlatego utarło się, iż odwalić swoje z rozkładu godzin i chodu do domu.
Czyż nie wystarczyłoby raz walnąć w stół i powiedzieć gromko: basta!
Masz 42-48 godzin w tygodniu - łącznie z prowadzeniem lekcji, innymi czynnościami i przygotowaniem własnym do lekcji, za co zarabiasz tyle a tyle w podstawówce, średniej zawodowej, liceum i innych szkołach.
Przecież to proste jest, jak wygięty drut w płocie.
 Marszałek
 Iława, Środa 10-12-2014

31946. 
SZEF PROMOCJI IŁAWY – REZYGNUJE

Michał Młotek (PO), kierownik wydziału promocji miasta i współpracy z zagranicą, a od niedawna także przewodniczący Rady Powiatu Iławskiego, odchodzi z iławskiego ratusza.

Specjalnie dla niego utworzono nowe, podobne stanowisko ds. promocji w iławskim... Powiatowym Zarządzie Dróg. Młotek zadbać ma o promocję portu budowanego po dawnym MOS nad Jeziorakiem.

O szczegółach czytaj na stronie 3.
 skaner redakcyjny
 KURIER IŁAWSKI, Środa 10-12-2014

31945. 
Odnośnie wpisu numer: 31940

Myślę, że w tej ekranowej awanturze sami niepotrzebnie postawiliśmy się w roli petenta, kiedy to PKP PLK winno zostać przez nas twardo i jasno sprowadzone do parteru. Hola! Kto tu jest gospodarzem? Kto z kim winien uzgadniać sprawy przecież naszego podwórka? Odwróćmy role! Jesteśmy obywatelami czy chłopami feudalnymi? To PLK jest postawione pod ścianą, ono musi się rozliczać z funduszy unijnych i jest w wyjątkowo niewygodnej pozycji. Przebudowa E65 jest spaprana okrutnie, a dla rządu i PO ta inwestycja jest prestiżowa.

Iława w tym sporze może mieć uprzywilejowaną pozycję - o ile odważy się tak ustawić. Naszego miasta nie da się ominąć torami (póki co), więc to my powinniśmy stawiać warunki. Jestem zdania, że to idealny moment, żeby pójść na całość. Nie tylko zablokować montaż kolejnych paneli, nie tylko żądać demontażu niektórych z już istniejących ekranów (np. tych koło wiaduktu przy ul. Sobieskiego, które zasłaniają widok na Mały Jeziorak i chyba najładniejszy w mieście zrewitalizowany budynek spichlerza), ale także żądać natychmiastowej budowy wiaduktu na drodze 16-tce (na Kisielice). Potrzeba tu twardych, wręcz brutalnych negocjacji, a w zanadrzu musi wisieć ciężki argument: argument siły. Blokada drogi, torów. W społeczności lokalnej tkwi wielka siła. Trzeba tylko z niej skorzystać, nie dać sobą pomiatać.

Irytuje mnie podejście: "Nic się nie da zrobić", "Pozamiatane". Dla kogo? Jeśli zbierzemy się w grupę kilkudziesięciu choć ludzi i nie dopuścimy do montażu ekranów to sprawa będzie załatwiona tak czy owak. Liczne społeczności lokalne tak załatwiało swoje sprawy. Im większa skala determinacji i uporu tym skutki są lepsze.

Niech PKP PLK się teraz trudzi jak to formalnie sobie poustawiać, żeby było im dobrze. Nie nasza sprawa. Ich problem. To oni włażą z butami na nasze podwórko, a nie odwrotnie. To oni muszą się rozliczyć z UE. My nic nie musimy, ale CHCEMY. Myślę sobie, że Pan burmistrz Żyliński wzmocni swoją pozycję negocjacyjną choć sugerując, że PLK nie ma wyjścia jak wycofać się z chorych pomysłów zabudowany ekranami torów. W przeciwnym razie mieszkańcy wezmą sprawy w swoje ręce i się zrobi wielka afera, na której kolejarzom z pewnością nie zależy.

W Olsztynie prezydent Grzymowicz walcząc o obwodnicę nie bał się zdecydowanych działań - np. demonstracyjnej próby zablokowania wjazdu dla najcięższych ciężarówek do miasta, które jadą tranzytem. Wszystkie środowiska się zjednoczyły. Swój cel osiągnął, a budowa obwodnicy właśnie ruszyła. Można? Trzeba.
 Tomasz Kiejstut Dąbrowski
 Iława, Środa 10-12-2014

31944. 
Odnośnie wpisu numer: 31937

Dokładnie o tym samym pomyślałem, widząc takie wykręty iławskiej szkoły SP3 za każdym razem, kiedy trzeba pracować w normalne dni. Przecież można zrobić 2-tygodniową przerwę przed feriami ;)
Do tego poziom nauczania jest żałosny. Np. nauczyciel matematyki znika na pół roku, ale są zastępstwa z... plastyki i muzyki. Proponuję zgłosić wszystkim rodzicom swoje uwagi na adres: przerwaswiateczna@men.gov.pl
Nie wiem czy coś wskóramy w stolicy, bo mąż dyrektor Żuchowskiej jest wiceministrem kultury, ale zawsze warto spróbować.
 ciężko z edukacją
 Iława, Środa 10-12-2014

31941. 
Odnośnie wpisu numer: 31938

Nareszcie ktoś powiedział głośno: zbieramy się i DEMONTUJEMY te chore dziadostwo.
Nikt społeczeństwu nie powinien mieszkania meblować, jeśli mówi NIE!
Niechby iławianie pierwsi w Polsce wytoczyli bitwę o sensowność stawiania ekranów tam, gdzie jej nie ma.
Pan Adam Żyliński, jako człowiek na stanowisku, musi być powściągliwy, niezapalczywy. Nie może podgrzewać szaleju. Ale, jeśli iławianie staną za nim murem, to on może też pięścią w stół walnąć.
 Marszałek
 Iława, Środa 10-12-2014

31940. 
Odnośnie wpisu numer: 31938

Ho ho ho, Panie Tomaszu, "Iława to nasz DOM"...?
A przepraszam bardzo! A gdzie Pan był przed rokiem, kiedy odbywały się pierwsze protesty i obecny burmistrz Żyliński, wówczas jako poseł, wysyłał pisma w tej sprawie do odpowiednich instytucji? A właściwy dla załatwienia tej sprawy włodarz Ptasznik siedział w zaciszu gabinetu, przeklinając pod nosem, że ten Żyliński "znowu miesza" i każe mu kiwać palcem w bucie, podczas gdy jemu się zupełnie nie chce...
No pytam: gdzie Pan był wtedy?
Zaistniał Pan w tej kwestii dopiero podczas kampanii wyborczej i teraz. Pana propozycja sprowadza się do machania szabelką, a przecież nie o to tu idzie. Sprawa ekranów jest dla Iławy bardzo ważna, ale wierzę, że niezależnie od skutków, Pan Żyliński zrobi dosłownie wszystko, co jest możliwe w tej sprawie.
W dużej mierze "Bob Budowniczy" ma rację. Plany, pozwolenia i budżety są zatwierdzone, jeśli więc (w reżimie prawnym dotacji unijnych) cokolwiek uda się uzyskać na etapie "musztardy po obiedzie", będzie to ogromny sukces - wręcz cud.
 iławianka 53
 Iława, Środa 10-12-2014

31939. 
Odnośnie wpisu numer: 31842

Krzysiu, sprowokowałeś mnie.

Jesteśmy świadkami ordynarnego przekrętu już nie tylko na płaszczyźnie politycznej, społecznej i medialnej, ale nawet w wymiarze naukowym. Dalej nie ma już nic.

Zobacz sam. W Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego miała miejsce dyskusja pt. "Exit poll. Sondaż doskonały” poświęcona badaniu w ostatnich wyborach samorządowych przez firmę Ipsos.

W trakcie dyskusji okazało się, że ogłoszone po pierwszej turze w telewizjach wyniki badania exit poll firmy Ipsos nie były tak naprawdę wynikami (ważonymi metodami statystycznymi), a zostały poddane estymacji, i były pewną predykcją, czyli przewidywaniem.

Paweł Predko z firmy Ipsos odmówił udzielenia odpowiedzi na pytanie, jak owa estymacja ma się do surowych lub ważonych wyników, a nawet odmówił odpowiedzi na pytanie, jak duża była różnica między wynikami a estymacją, oraz „w którą stronę” owa estymacja miała miejsce. Firma Ipsos nie opublikuje również surowych danych. Paweł Predko uzasadniał to tajemnicą handlową oraz koniecznością chronienia „know how” firmy.

Jak zauważyli uczestnicy dyskusji, oznacza to, że ostatni exit poll nie jest badaniem naukowym i nie posiada wartości naukowej, ponieważ nie można go zweryfikować. Pojawił się wręcz zarzut, że łamany jest kodeks badawczy.

W dyskusji wzięli udział m.in. Paweł Predko z Ipsos, Urszula Krassowska z TNS Polska oraz dr Marek Styczeń z IS UW. Na widowni znaleźli się i brali udział w dyskusji m.in. dr Tomasz Żukowski, dr Henryk Banaszak, dr Jacek Haman, prof. Mirosława Grabowska (CBOS), Sławomir Nowotny (IBE), Stanisław Mirowski (Millword Brown), prof. Piotr Gliński, dr Józef Orzeł (Klub Ronina).

 Jarosław Synowiec
 Iława, Środa 10-12-2014

31938. 
Odnośnie wpisu numer: 31919

Co do ekranów, to martwi mnie niepotrzebnie nieco defensywna postawa burmistrza Żylińskiego. To jest temat, który postawiłbym na ostrzu noża. Tu nie ma czego negocjować. Nikt z mieszkańców nie życzy sobie tych ekranów, które odizolowałyby i atrakcyjne wizualnie Pendolino od Iławy i piękno Iławy od pasażerów Pendolino. To dla każdego miasta, nie tylko takiego turystycznego po prostu jakiś koszmarny absurd.

Iława to jest nasz DOM, a ktoś nam chce wstawić do niego przemocą nowe "meble" wbrew naszej woli. Jeśli coś takiego nastąpiłoby, na drugi dzień bierzemy te meble i wywalamy na śmietnik. Oczekuję po Panu Żylińskim takiego komunikatu skierowanego do PKP PLK i Ministerstwa Infrastruktury, że montaż pełnych ekranów wbrew woli mieszkańców oznaczać będzie ich natychmiastową "społeczną rozbiórkę", do czego z miłą chęcią również się przyłączę.

Jestem zwolennikiem metod faktów dokonanych, a nie dławienia się w abstrakcji urzędowych pisemek i uprzejmości. Owszem, piszemy, tak.
Ale na początku, żeby nie dopuścić do anarchii. Prosto i zdecydowanie formułujemy oczekiwania. Ale jeśli i to nie zadziała, to bierzemy sprawy w swoje ręce. Uzbrojone nie w długopisy i papier, a kilofy, piły i młoty.

Osobiście byłbym za tym, żeby w ogóle nie było w Iławie żadnych ekranów, a te, które już są, zdemontować, bo zwyczajnie zasłaniają pasażerom pociągów widok na miasto, a miejscowym mieszkańcom komplikują życie. Ekrany akurat są tam, gdzie Iława wygląda najbardziej atrakcyjnie, czyli w okolicach Małego Jezioraka.

Przestańmy się bać mieszkańcy Iławy! Jest okazja, żeby pozbyć się tych cholernych ekranów raz, a dobrze! Trzeba się tylko zorganizować.
 Tomasz Kiejstut Dąbrowski
 Iława, Wtorek 09-12-2014

31937. 
Moje dziecko dzisiaj przyniosło taki kwit.
To jest skandal! Opieka niby zapewniona, ale jaka opieka?! Dzieci będą marzły. Kompromituje się iławska oświata.
Pozdrawiam Miejski Zespół Szkół i Przedszkoli. Dramat. Proponuję, aby Pani dyrektor rozpaliła ognisko w swoim gabinecie.
 Marcin Woźniak
 Iława, Wtorek 09-12-2014

31936. 
Odnośnie wpisu numer: 31920

Nie bagatelizowałbym skutków braku wiaduktu nad linią kolejową E65 w ciągu drogi DK16 [w lesie na Kisielice].

Zamknięcia przejazdów będą częste, będą nakładać się przejazdy w dwóch kierunkach, a już w przeszłości bywało i tak, że kierowcy musieli przepuszczać po nawet 3 składy. Odcinek między torami a rondem to nieco ponad 300 metrów. Może około 8-10 tirów się tam zmieści.

Przez okres remontu, który trwał 2 lata zapomnieliśmy już jak to jest, kiedy sznur aut sięga aż po most na Jezioraku. A teraz będzie jeszcze gorzej, bo na świeżo wyremontowaną linię kolejową ochoczo będą się wpychać kolejne połączenia.

Twoim zdaniem, Bobie, nic z tym nie możemy zrobić. Jesteśmy małe żuczki, bezradne i z ekranami też nic nie możemy zrobić. Wielcy ludzie z Warszawy i Trójmiasta nas ustawią jak trzeba, a my możemy tylko bezsilnie się temu przyglądać. Otóż nie podzielam Twojego poglądu.

Ten cały remont i te całe Pendolino okazuje się kolejną totalną hucpą. Koszmarnie droga inwestycja, która wprowadzi na iławski dworzec nowoczesne pociągi, na które mieszkańców nie będzie stać. Ogólnie Iława na tym całym remoncie jest szczególnie poszkodowana. Brak wiaduktów i te ekrany. Mamy powód i obowiązek się zbuntować.
 Tomasz Kiejstut Dąbrowski
 Iława, Wtorek 09-12-2014

31935. 
Odnośnie wpisu numer: 31900

Drogi Panie, z bardzo dużym zainteresowaniem przeczytałem Pana wpis. Szczególnie końcowe "...żeście ją skłusowali". Jedno zdanie natomiast sprowadziło mnie do parteru. Nie powiem które, nie teraz. Ponieważ całe swoje życie trochę zajmuję się sportem, zapraszam do gry.

Życie, tak jak sport, to współzawodnictwo, rywalizacja i wielka gra...
Na czym będzie polegała nasza gra? Otóż, jeśli znajdzie Pan chwilę czasu, to proszę jeszcze raz, dokładnie przeczytać mój wspomniany felieton. Szczególną uwagę proszę zwrócić na podtytuł i ostatnie zdanie.

Jeśli czytał Pan moje felietony,to być może zauważył Pan, że nie ma w nich wulgaryzmów, pomówienia czy też obrażania konkretnych osób. Choć bardzo często chciałoby się użyć słów, ogólnie mówiąc, dosadnych - a to, to ja potrafię! Jest kilka powodów - szacunek dla CZYTELNIKA, redakcji Kuriera, w końcu szacunek dla samego siebie. Jest też powód prozaiczny - nie spieszno mi do sądu!

W moich felietonach trzeba czytać wierszami. Przypomnę, że felieton to krótki, lekki utwór publicystyczny, utrzymany w osobistym tonie, wyrażający punkt widzenia autora, często skrajnie złośliwy. Jeśli po ponownej lekturze nie odczyta Pan moich intencji, będzie to dla mnie sygnał, że powinienem przestać pisać.

A zresztą - popełnił Pan to samo, co ja! Zastanawiam się, jak odczytać Pana podpis. Jest Pan starym człowiekiem, który czyta Kuriera, czy też czytelnikiem, który wiele lat czyta Kurier? Liczę na dialog!

A propos starości - ponoć nie ma starych ludzi, czasem tylko wina brak (zasłyszane gdzieś).
 Tadeusz Lotz
 Iława, Wtorek 09-12-2014

31934. 
Słowa towarzysza Józefa Stalina – wiecznie żywe!
„Nieważne, kto głosuje. Ważne, kto liczy głosy”.
 Minister Prawdy
 Iława, Wtorek 09-12-2014

31933. 
Odnośnie wpisu numer: 31918

Jestem za tym, aby były sprawdzane kotłownie.
Tylko niech to będzie miało podstawę, a nie na chybił trafił jak leci po kolei - czy jest zasadność czy nie.
Leci śmierdzący, czarny dym - sprawdzać. Inaczej - to fora ze dwora.
U mnie jakoś sąsiad nie był zapytać jak zachowywał się strażnik miejski.
 również mieszkaniec ulicy Krótkiej
 Iława, Wtorek 09-12-2014

31931. 
Odnośnie wpisu numer: 31930

A co ty chcesz od Polskiego Busa?
Teraz zadaniem naszej władzy powinno być lobbowanie, aby Polski Bus jeździć mógł również przez Iławę. I tanio jest, i komfortowo.
I nawet gdyby chcieć jechać do Gdańska czy Warszawy, muszę dojechać najpierw do Ostródy, to i tak zyskuję na tym przy takich cenach biletów na pociąg.
Te ceny, prędzej czy później, panom z InterCity odbiją się czkawką.
 Kamil
 Iława, Poniedziałek 08-12-2014

31930. 
POlska lokalna w pigułce.
I kolejny skandal!
Aby drogiemu Pendolino zapewnić pasażerów, PKP doprowadza do likwidacji tanich połączeń konkurencji.
Władza PO nieudolnie (prawie) wyremontowała za publiczne pieniądze trasę kolejową Warszawa-Gdańsk i wstawiła na nią kosztowne Pendolino. Aby zapewnić dla siebie drożność przejazdu, a zwykłym ludziom utrudnić życie, zwinęła część połączeń lokalnych.
Dodatkowo, aby ograniczyć konkurencję dla PKP Intercity, zlikwidowała jedyne tanie połączenie spółki nie wchodzącej w skład PKP, zaś biedotę, plebs i swoich wyborców wypchnęła do Polskiego Busa.
Taka III RP w pigułce.
 anty-bolszewik
 Iława, Poniedziałek 08-12-2014

31929. 
Odnośnie wpisu numer: 31926

Wszystko można zawrócić, nawet tę rozanieloną UE z jej rumpejami.
Ona nic nie znaczy. Niech no Ruski zamknie gaz i podejdzie do ich granic, to stulą ogon pod odwłok i po nich, rozłożą ręce.
Blokujemy tory, autostrady, lotniska i po rządzie - niewielu nas do tego trzeba. Nie dadzą nam rady. Ale co dalej? Chcesz Polski rządzonej przez takich amboroziaków i kiejstutynowiczów? No właśnie!
Możemy wszytko zawrócić nazad łącznie z tymi przeklętymi ekranami, tylko trzeba pokazać SIŁĘ NARODU.
 Marszałek
 Iława, Poniedziałek 08-12-2014

31927. 
Odnośnie wpisu numer: 31919

Nie dość, że obrzydliwe te dziadostwo ekranowe, strasznie szpecące nasze piękne miasto Iławę na całej długości linii kolejowej, to jeszcze tak niepraktyczne...

Mieszkańcy mieszkający przez tyle lat w sąsiedztwie linii kolejowej, naprawdę zdążyli się już przyzwyczaić do tych kilku/kilkunastu pociągów na dobę, w zamian za piękny widok na Mały Jeziorak i jego okolicę. Poza tym, każdy głupi zdaje sobie z tego sprawę, że jest to strzał w stopę, jeśli chodzi o promocję naszego miasta! Co teraz podróżujący będą podziwiać? Mur berliński XXI wieku - super! No to po co się ograniczać, postawmy tam od razu 8 metrowy mur, na górze drut kolczasty, jak przy zakładzie karnym - paranoja! Idąc ul. Nowomiejską, naprawdę ogarnia człowieka smutek, jak można tak zniszczyć przestrzeń miejską. Sam widok tego budowlanego bękarta przyprawia o depresję i sprawia wrażenie mieszkania przy murze jakiegoś getta...

Jeśli te ekrany miały by naprawdę pełnić funkcję bezpieczeństwa (w co chyba nikt już nie wierzy...), to przecież można było znaleźć tyle lepszych, ładniejszych i praktycznych rozwiązań, wystarczyło to tylko skonsultować wcześniej z mieszkańcami... Jeśli zdaniem niektórych organów decyzyjnych sama wysoka zieleń, to było zbyt mało, to przecież można było chociaż postawić na całej długości jakąś mocną 2-metrową siatkę, oddzielającą od torów, a dodatkowo zamaskować ją tą wysoką zielenią - takie to proste, no ale oczywiście ktoś musiał na tym zarobić...

Najgorsze jest to, że tego typu rzeczy przechodzą bez konsekwencji dla osób, które podjęły takie, a nie inne decyzje. Gdyby urzędnicy odpowiadali za swoje decyzje, takich nieprzemyślanych działań byłoby z pewnością zdecydowanie mniej...

Świadczy to tylko o tym, w jak głębokim poważaniu władza (zarówno na szczeblu państwowym i samorządowym) ma swoich obywateli i mieszkańców... A to przecież właśnie MY, obywatele i mieszkańcy, powinniśmy mieć wpływ na nasze otoczenie, to my tutaj żyjemy, mieszkamy i pracujemy, i to nam ma tutaj być, jak najlepiej, a nie rządzącym elitom, które wszędzie szukają tylko możliwości, żeby się nachapać, naszym kosztem...

Jakim prawem w ogóle jakiś urzędas, który nie ma pojęcia o realiach życia w danym miejscu, decyduje zza biurka o sprawach, w których najwięcej do powiedzenia powinni mieć mieszkańcy danych terenów?! Każdy projekt, każda inwestycja, przed wprowadzeniem jej w życie powinna być ogólnodostępna i każdy powinien mieć prawo do przedstawienia swoich uwag i propozycji ewentualnych zmian, bo potem właśnie powstają takie nieprzemyślane i działające na szkodę mieszkańców projekty... M.in. właśnie te ekrany dźwiękochłonne przy torach kolejowych albo kompletnie nieprzemyślane, bezsensowne wykonanie projektu nowej drogi i rond przy dworcu, ale to już oddzielny temat...
 JK
 Iława, Niedziela 07-12-2014

31926. 
Odnośnie wpisu numer: 31920

Acha!
Brak wiaduktu w lesie na DK-16 zablokuje nam totalnie caaaałe miasto.
Acha!
Sznury aut będą się ciągnąć aż do ronda przy basenie. Ho-ho-ho-ho!
Dlaczego tak mało i tylko tu?
Myślę, że korki będą jeszcze dalej - przez całe miasto aż do ostatniego ronda na wylocie w kierunku Lubawy.
Ludzie!
Czy wyście się szaleju napili? Dąbrowski! Czy Tobie owies wyborczy już całkowicie uderzył do głowy? Co za brednie!
Gdzie Ty chłopaku żyjesz?!
Sprawa samego wiaduktu jest już dawno pozamiatana na wieki wieków.
To samo dotyczy braku wiaduktu przy białym kościele. Amen. Nie ma.
I nie będzie.
Modernizacja linii kolejowej z Warszawy do Gdańska to epokowa kasa.
To projekty. Pozwolenia środowiskowe i budowlane. Przetargi itd. itp.
Jest już po sprawie.
Jest już po sprawie od roku 2010, kiedy wydano ostatnie pozwolenie na budowę. Od tego momentu nie wolno nawet odcienia z koloru tej farby zmienić lub długości śruby mocującej, a co dopiero pomyśleć - struktury ekranu z pełnego na przeźroczysty. Jaja sobie robicie?! Kto wam płaci?
Przestańcie robić ludziom wodę z mózgów!
Kiejstucie rozumiem, że przegrywając wybory będziesz teraz bił pianę, ale w temacie obu wiaduktów nie zrobimy już kompletnie nic, nic, nic, nic.
Iława przespała sprawę dzięki słodziutkiemu nieróbstwu Ptasznika i jego najbliższych doradców politycznych z lokalnej grandy PO - Rygielskiemu, Hordejukowej, Kabatowi.
Jedynie taki cwaniak jak wójt Harmaciński zadbał o to w PKP PLK, aby w każdej zapyziałej dziurze był wiadukt jak się należy, nawet dla polnych dróg szutrowych dla rolników na traktorach. Nawet takie wiochy za lasem, jak Smolniki czy Nejdyki mają wiadukty w ciągu dróg leśnych!
Nie przejęzyczyłem się! Leśnych!
A u nas w Iławie co? Szlabany jak były, tak nadal będą dławić miasto zarówno w centrum koło białego kościoła, jak i na "szesnastce" w lesie.
Przestańcie więc robić ludziom wodę z mózgów!
 bob budowniczy
 Iława, Niedziela 07-12-2014

31925. 
Odnośnie wpisu numer: 31920

Czytając zakłamane rządowo-wybiórcze media, nie dowiesz się prawdy poza propagandą PO i trochę SLD (gender). Szczekaczka publiczna TVP to głównie PSL. Tymczasem proszę zajrzeć do prasy niezależnej, która nie podlega wpływom politycznych macherów, a wtedy dowiesz się zaskakujących informacji.
Np. w sprawie monstrualnego na niespotykaną skalę w Europie montażu ekranów przy torach i autostradach. Są owszem dyrektywy UE, gdzie instalacja ekranów jest konieczna, ale nie musowa, wręcz czasem głupia i paranoiczna. Ale, gdy głębiej sięgniesz, możesz domyśleć się z jakim i czyim lobby powiązani są inwestorzy od produkcji i instalowania ekranów. Nie od dziś wiadomo, że właśnie m.in. te cholerne ekrany podniosły koszt autostrad nawet o 30%.
Instalacja ekranów kolejowych w Iławie na odcinku Gajerka to głupota i barbarzyństwo wobec mieszkańców. Z dwóch powodów.
Pierwszego zasadniczego: pociągi na odcinku iławskim ze względu na krętą drogę szynową i tak jadą wolno. Drugi powód. W porównaniu do lat dawnych, jest i będzie pociągów o wiele wiele mniej.
 Swój
 Iława, Niedziela 07-12-2014

31924. 
Odnośnie wpisu numer: 31920

Zamiast ciągle użalać się nad brakiem wiaduktu drogowego nad torami, trzeba lobbować za zmianą przebiegu DK16 wykorzystując ul. Biskupską, a następnie budując nowy odcinek od krzyżówki z ul. Kwidzyńską (przez lasek za stacją Iława Miasto) ku DK16 przed Stradomnem, tym samym omijając tory kolejowe.
 Krzysiek, lat 35
 Żukowo koło Gdańska, Sobota 06-12-2014

31923. 
Odnośnie wpisu numer: 31920

I w tym momencie Pan Tomasz Kiejstut Dąbrowski bardzo mi się podoba.
Tak Panie młody, ale z charakterem!
Należy iść śladami protestu czynnego, niestety. Gremialnie położyć się na torach i zablokować pociągi. Tylko wtedy chora władza warszawska usłyszy ten krzyk.
Bo jaką mamy inną drogę? Prawną? Wolne żarty. Prawo jet bezduszne, co jest wbrew narodowi polskiemu. Oni w sejmie tego prawa nie zmienią, bo im na rękę (portfel) są takowe ustawy. Tylko siła do nich przemówi. Inaczej Polacy zostaną kolejny raz zamurowani.
Zapytajcie Pana Żylińskiego czemu miał już dosyć dziadostwa w sejmie.
Przeczytajcie jego felietony kilka lat wstecz, albo wywiady Kurierów z posłem. Niby poseł nie mówi wprost, że nie ma już zamiaru pracować i dawać twarz na rzecz tej hałastry Platformianej, a jednak wyczytasz to pomiędzy wierszami.
Przykład ignorowania interesu społecznego, tak jak w przypadku ekranów w Iławie, jest dobitny. Jeśli znacie inne sposoby, to chętnie posłucham.
 Marszałek
 Gajerek Dolny, Sobota 06-12-2014

31920. 
Odnośnie wpisu numer: 31913

Temat ekranów da się załatwić.

Po pierwsze. Społecznie zawiązana inicjatywa mieszkańców Gajerka oraz ulic Mickiewicza i Nowomiejskiej obejmuje warty i nie dopuszcza do montażu badziewnych ekranów czyniących z ich osiedla getto.
Po drugie. Podpisuję się czterema kopytami pod postulatem kolegi Olka Krygiera. Nowo wybrany burmistrz ma świetną okazję wykazać się, powydeptywać ścieżki w "państwie w państwie" PKP PLK, a jak trzeba to i w Ministerstwie Infrastruktury. Dzwonić, nachodzić, nękać urzędasków odpowiedzialnych za stan rzeczy i jednocześnie zachęcać mieszkańców, by nie ustępowali w protestach dopóki nie pojawią się obiecane przezroczyste panele. Do skutku.

W Warszawie i Gdańsku kwestia trasy kolejowej E65 urasta do rangi sprawy wagi państwowej.

Tu pojawia się kolejna szansa, żeby wzmocnić naciski na budowę wiaduktu nad torami w ciągu DK 16 (Iława-Grudziądz). Bo to kolejny zaniedbany gorący temat w Iławie związany z przebudową tej trasy kolejowej Warszawa-Gdańsk. W sezonie letnim AD 2015 roku czeka nas na wylotówce komunikacyjny koszmar. Sznur aut oczekujących na przejechanie "Pędolinów" , TLK, Regionalnych, Mazowieckich, składów towarowych (etc.) zablokuje nie tylko rondo za "Orlenem", ale i te koło basenu. W efekcie kierowcy zrobią sobie spontanicznie z drogi lokalnej Stradomno-Wikielec doraźną obwodnicę ze skutkiem nietrudnym do przewidzenia.

Przed nowym samorządem nieliche wyzwania. To są akurat zadania, na które nie trzeba pieniędzy. Potrzebny jest tylko upór, żeby wydusić z PKP PLK to, co nam się należy jak psu kość.
 Tomasz Kiejstut Dąbrowski
 Iława, Sobota 06-12-2014

31919. 
Odnośnie wpisu numer: 31916

Panie Aleksandrze! Uprzejmie proszę nie posądzać mnie o uprawianie PR i w fałszywym ujęciu solidaryzowanie się z mieszkańcami.

Oczywiście, że kluczowym partnerem do rozmów na temat ostatecznego kształtu dźwiękochłonnych ekranów wzdłuż ulicy Nowomiejskiej oraz Mickiewicza są kolejowi decydenci. Tylko proszę sobie wyobrazić rozmowy, które muszą się odbyć jedynie telefonicznie, pod presją wejścia na plac budowy wykonawcy za kilkanaście godzin. A inwestor, choć kompletnie bezduszne, to jednak działa zgodnie z prawem.

To, co się dzisiaj, w sobotę, wydarzyło na iławskich torach jest, w moim skromnym odczuciu, bardzo pouczającą inauguracją VII kadencji samorządu. Celująco zdali egzamin nasi mieszkańcy, radni, pracownicy magistratu zajmujący się tą problematyką. A i moja skromna osoba na coś się przydała. WYKONAWCA NIE WSZEDŁ NA TORY.

Decyzję w tej sprawie uzyskałem wczoraj wieczorem, pomiędzy godziną 18:00 a 19:00, osobiście od minister transportu Pani Marii Wasiak. W ten sposób zyskałem kilkanaście niezbędnych dni na negocjacje.

Co najważniejsze, to wszyscy uniknęliśmy siłowego tworzenia faktów dokonanych w postaci przeorania naszej Iławy ponurym, a po kilku latach brudnym, pokrytym bohomazami specyficznym tunelem. Jestem z tego powodu bardzo szczęśliwy! Serdecznie dziękuję zaangażowanym w tę sprawę iławianom, naszej policji i straży, że wszyscy potrafili zachować spokój, wzajemne poszanowanie - doskonale rozumiejąc dramaturgię tej całej niecodziennej sytuacji.
 Adam Żyliński
 Iława, Sobota 06-12-2014

31918. 
Odnośnie wpisu numer: 31905

Mnie też spotkała taka sytuacja, że strażnik kontrolował mi kotłownię, ale mam zupełnie inne zdanie.
Był bardzo miły, uśmiechnięty, udzielił mi wyczerpujących informacji, aż byłem zdziwiony, że Straż Miejska w Iławie tak się zmieniła a miałem kilka razy z nimi do czynienia. Popytałem też sąsiadów i oni też potwierdzili moje spostrzeżenia.
Jeśli więc masz jakiś prywatny uraz do Straży Miejskiej lub do jej komendanta, to załatw go osobiście, a nie wylewasz swoje żale na forum.
 mieszkaniec ul. Krótkiej
 Iława, Sobota 06-12-2014

31917. 
Odnośnie wpisu numer: 31913

Pierwszy dzień urzędowania burmistrza Adama Żylińskiego i pierwszy powiew świeżości.
Burmistrz miasta poprzez forum Kuriera kontaktuje się z obywatelami i odpowiada na pytania! Słyszycie to...? Widzicie to...? Czytacie to...?
Ja też przecieram oczy.
Oby tak dalej Pani Adamie! Pokażmy "farbowanym lisom" nową jakość w Iławie, którą zbuduje Pan poprzez publiczną dyskusję o nurtujących nas sprawach właśnie tu - na otwartych łamach forum, a nie przy brydżowym stoliku, gdzie kupczy się stanowiskami za publiczne pieniądze.
 bob budowniczy
 Iława, Sobota 06-12-2014

31916. 
Odnośnie wpisu numer: 31913

Panie Adamie, Panie burmistrzu!
Tu nie trzeba iść z ludźmi się solidaryzować, tylko trzeba iść do osób odpowiedzialnych za ekrany i się dogadać. Każdy może robić PR i mówić jaki to świat zły (czy skakać do basenu, jak to robili niektórzy). Sprawa ekranów nie pojawiła się wczoraj.
Wierzę, że jest Pan człowiekiem czynu i pomimo wielu problemów, które są do rozwiązania, powoli i skutecznie doprowadzi Pan miasto do ładu.
 Aleksander Krygier
 Iława, Piątek 05-12-2014

31914. 
Odnośnie wpisu numer: 31913

Osądzić i posadzić do mamra należy wszystkich tych, którzy wydoili z kasy publicznej wielki szmal na zbędne ekrany. To jest kolejna potężna korupcja rządów PO.
Ktoś zarobił na ekranach gigantyczne pieniądze i podziękował postępowej partii, rządzącej od 8 lat Polską.
A 30 lat temu przez Iławę jechało 10 razy tyle transportów szynami i nikt nie skarżył się na hałas, nawet ci z ulicy Mickiewicza. Dziś 10 razy mniej i ciszej, a nas raczą ekranami, aby podróżny nie widział piękna Iławy.
To jest skandal.
Ekrany pozostaną dziś takie, jak zaprojektowano, niestety. I już nie da się tego zmienić. Jeśli winni są temu jacyś ludzie, to tylko platformiane szuje zarządzający koleją i debile z ekologii.
A czemu w tej sprawie przez 8 lat nic nie załatwił burmistrz Ptasznik ze swoimi doradcami cudownymi - Hordejukową i Rygielskim...? Gdzie oni byli kiedy zatwierdzano formalne decyzje środowiskowe [rok 2007], a potem finałowe pozwolenie budowlane? [rok 2010]. Za co oni brali wypłatę?!
 Marszalek
 Iława, Piątek 05-12-2014

31913. 
Odnośnie wpisu numer: 31911

Szanowny Panie xGrzesio!
Mam za sobą pierwszy dzień urzędowania w ratuszu. W tej działalności nikt nie obiecywał, że będzie łatwo. Jednak rzeczywistość przeszła moje najśmielsze oczekiwania. Dziesiątki spraw do natychmiastowego, pilnego załatwienia.
A w tle protest mieszkańców w kwestii montażu ordynarnych, bo pełnych i dzielących ekranów - skazujących naszą piękną Iławę na nieodwracalne zniszczenie ładu przestrzennego.
Ufffff! Apogeum tego społecznego protestu ma nastąpić z chwilą wejścia wykonawcy na tory – to znaczy w sobotę, już z samego rana, o godzinie 7:30. Dlatego musiało mi dzisiaj starczyć czasu, by zmierzyć się z tym problemem.
Na jutro rano nastawiam budzik i udaję się na spotkanie z protestującymi iławianami.
Będzie dobrze. Nasi zdesperowani acz dzielni mieszkańcy bardzo szybko rozejdą się na poranną, domową, gorącą (jest straszny ziąb!) herbatę...
 Adam Żyliński
 Iława, Piątek 05-12-2014

31911. 
Panie Burmistrzu Żyliński!
Jak zamierza Pan rozwiązać problem nieszczęsnych ekranów na Gajerku?
 xGrzesio
 Iława, Piątek 05-12-2014

31910. 
Odnośnie wpisu numer: 31902

Tomaszu, przy całej sympatii do Ciebie: na co liczyłeś?
Samorządowe wybory są olewane przez Nową Prawicę, bo tu trzeba zmieniać system, a nie zasiadać na stołkach gdzie mało jest do roboty, a dużo do zakombinowania. Trzeba zrobić wszystko żeby zakombinować nie dało się nic. Skończyć z tworzeniem doradców itp. niepotrzebnych stanowisk.
Po co te rozgoryczenie...?! Walka trwa nadal i Nowa Prawica w Iławie jest potrzebna.
Tylko nie licz na jakikolwiek sukces wystawiając "takich" kandydatów.
Już wcześniej pisałem, że niektórzy to wręcz kpina z wyborców i ludzie skrajnie nieprzystosowani do zwykłej pracy, a co dopiero służby dla ludzi. Rozumiem, że mało czasu było na poszukiwaniu ludzi. Teraz czas już jest i trzeba twardo stawiać na najlepszych.
Jeżeli NP dostanie się do parlamentu to już ułatwi drogę do promocji partii przy wyborach samorządowych. Tylko oby w progi ideowej partii nigdy nie wchodzili sezonowcy i pajace.
 młody iławianin
 Iławakiedyś, Piątek 05-12-2014

31909. 
Odnośnie wpisu numer: 31905

No i się zaczyna.
Wybory się skoczyły, no to trzeba się teraz znowu zająć Strażą Miejską.
Czekałam tylko kiedy.
Mają prawo sprawdzać, to sprawdzają i dobrze, że w ogóle to robią.
 Baśka
 Iława, Piątek 05-12-2014

31908. 
Odnośnie wpisu numer: 31902

Panie Dąbrowski.
Przemawia przez Pana żal i rozgoryczenie. Niesłusznie, bo nie ma Pan powodów do takiej traumy powyborczej. Po prostu sama kampania to za mało żeby zaistnieć na scenie politycznej. Do tego doszedł mało znany szyld Pana partyjki, jak i jej program, ogólnikowy, w sumie obcy dla naszej społeczności.
Pomysły waszego szefa JKM, od wielu lat znanego oryginała nie znajdują w kraju oczekiwanych zwolenników, zniechęciły wręcz do was większość wyborców. JKM niezbyt dobrze wie co z sobą zrobić, stąd choćby jego wyjazd do Syrii.
Trzeba zaistnieć tu i teraz. Są jawne sesje rad, miasta, gminy i powiatu, tam próbujcie zgłaszać swoje pomysły. Są też inne gremia. Bo możecie działać w organizacjach społecznych, pozarządowych, stowarzyszeniach, ruchach itd.
Weźmy pierwszy lepszy przykład. Radny Tadeusz Lotz, miłośnik sportu, były nauczyciel w-fu, zorganizował zawody w pchnięciu kulą, propaguje na swój sposób LA. Można?
Przejmijcie inicjatywę w mieście np. w kulturze, nie rządzi tam sam dyrektor ICK, działa rada społeczna. Pojawienie się waszych ludzi w kulturze, sporcie, turystyce, w komisjach spoza składów rad, pod warunkiem, że będziecie mieli coś do zaoferowania, może wnieść ożywczy powiew młodości.
Niestety, nic za darmo, nic na kredyt.
Popatrzcie np. na te znudzone miny członków rad (zamieszczone w KI). Mieszkańcy czekają na NOWE, ale nie postawią w ciemno tylko na takie, bo młode. Ruletka jest tylko dla nielicznych.
Ludzie widzą marazm, nie widzą jednak w was zdolnych do zmian. Jako młodzi macie przewagę nad "leśnymi dziadkami", przed wami przyszłość i czas na zbieranie doświadczeń. Zacznijcie od zaraz, nie czekajcie na nowe kampanie wyborcze, bo znowu obudzicie się z ręką w nocniku.
Powodzenia.
 stary czytelnik Kuriera
 z okolicy, Piątek 05-12-2014

31906. 
Odnośnie wpisu numer: 31901

Sprawą kolesiostwa i jawnego nabijania w bambuko, jakie ma miejsce w iławskim Starostwie Powiatowym, powinna zająć się NIK albo Centralne Biuro Antykorupcyjne.
Powinni prześwietlić powiatowych baronów Rygielskiego, Hordejuk oraz Polańskiego, założyć im podsłuchy, a potem wyprowadzić w kajdankach o godz. 6 rano z chałupy.
To, co się u nas dzieje w powiecie iławskim, w którym ludzie ledwo wiążą koniec z końcem, jest kpiną i bandytyzmem!
[...] Mamy w Iławie republikę bananową, gdzie politykę uprawia się przy brydżowym stole.
Liczę tu na dziennikarzy Kuriera, że [...].
 bob budowniczy
 Iława, Piątek 05-12-2014

31905. 
Pani komendant straży miejskiej!
Pomijam fakt, że ogrzewam dom za pomocą gazu. Pomijam też fakt, że z mojego komina się nie dymi, ale dlaczego wchodzący do mnie na kontrolę strażnik jest impertynencki, nachlany i niegrzeczny?
Chodzi i o tego małego, w okularach. Może należałoby wysłać go na kurs podstawowej kultury.
 mieszkaniec Osiedla Lubawskiego
 Iława, Piątek 05-12-2014

31903. 
Odnośnie wpisu numer: 31902

Ten Pan Olgierd Dąbrowski, startujący na Burmistrza Miasta Ostródy, to - jak sądzę - tatuś jest. I co? Wiekowy do Pana gość. Według Pana teorii dziejów, powinien również siedzieć w domu, gdyż daleko mu do Pańskiej "świeżości".
Przestań Pan już czepiać się tej starej krwi i braku powiewu w myślach, gdyż staje się ten problem niepoważny.
Ogarnij Pan swych ludzi, którzy was olali nie idąc na wybory, może pójdą za Panem na Belweder.
Pierwej musisz Panie na dobrego konia siąść, byś wjechał na nim do Rady. W Radzie dajesz głos słuszny, by cie naród usłyszał, lub... wyprowadzasz naród, o ile pójdzie za Tobą, na tory, drogi, na marsze niepodległościowe. W ten sposób dasz się poznać i zsiądziesz z konia, by rozpocząć samodzielny kłus na koniu własnym.
Może tym sposobem zdobędziesz posłuch swych idei w narodzie, by ten poszedł za Tobą. Biadolenie ciągłe na starych dziadków w Radzie to...
 Swój
 Iława, Piątek 05-12-2014

31902. 
Odnośnie wpisu numer: 31888

Nie mam pretensji do wyborców, ani nawet do tych co z własnej nieprzymuszonej woli z roli wyborców się wyłączyli. Opisuję pewną sytuację i jej skutki. Minęło dość czasu, żeby zapomnieć o żalu.

Dlaczego wyborcy na mnie nie głosowali nawet jako kandydata do Rady Powiatu? Kampania w naszym wykonaniu była tania, słaba i nieskuteczna. Sądziliśmy, że jesteśmy najlepszą odpowiedzią na niezadowolenie mas. Skoro ludzie są tak serdecznie wk...ni to niezawodnie zagłosują na nowe, sympatyczne i nieskompromitowane twarze. Na skutek młodzieńczego niedoświadczenia przeceniliśmy owe nastroje, które okazały się niczym więcej jak typowym, gnuśnym, pozbawionym treści narzekactwem.

Spektakularne zwycięstwo w tych wyborach w Iławie odniósł koniunkturalizm, zachowawczość. Tak to przynajmniej wygląda z naszego punktu widzenia. Mieliśmy nadzieję choć na jednego radnego, który mógłby wnieść do lokalnej opozycji nieco kolorytu i świeżego spojrzenia. Wszyscy wiemy, że tak się nie stało. Listy mieliśmy słabe, ludzi nas nie znali i nam nie zaufali.

Rachunek sumienia zrobiłem. Szanse na jeden mandat w Powiecie były realne, ale mój start na burmistrza paradoksalnie te szanse pogrzebał, choć wierzyłem, że to może tylko pomóc. Wciąż to analizuję i do jednoznacznych wniosków wciąż nie doszedłem. Zmobilizowałem tylu ludzi ile się dało w tych okolicznościach - jednak w masie nawet 1/3 wszystkich uprawnionych do głosowania okazało się to kroplą.

Jak już pisałem, nie jestem zakładnikiem takiego czy innego myślenia o cudzych metrykach, które mają być podstawą oceny osób sprawujących funkcje publiczne. Liczyłem jednak, że start trzech młodych kandydatów i ich młodych list choć troszkę odmieni oblicze samorządu nad Jeziorakiem. Nie odmienił. Chodziło przecież nie o gremialne wywalenie starych i zastąpienie ich młodzieżą, a mały kroczek, mały zaczyn ewolucji w tym zakresie. Nic takiego nie nastąpiło. Status quo w sensie pokoleniowym zostało utrwalone.

Napisze ktoś, że choć w Radzie Miasta jest jak jest to chociaż w nowej Radzie Powiatu mamy 26latkę 30 latka i 35 latka. I owszem. To młody narybek wielkich nomenklaturowych partii, których kryteria awansu nie napawają optymizmem, ale oczywiście każdy ma szansę się wykazać. Nikomu tego nie odbieram. Niech więc się wykazują. Najlepiej samodzielnością myślenia i działania w interesie wyborców, a nie partii.

Jednak jako realista pokładam pewną nadzieję tylko w mandacie Ewy Jackowskiej - mojej rówieśnicy, którą miałem okazję poznać osobiście. Chyba tylko ona ma szansę stać się w tych okolicznościach wyraźnym głosem młodego pokolenia w Radzie Miasta. Wydaje się jedyną osobą w nowej radzie, która łączy młody wiek z dużą dozą niezależności. To oczywiście tylko moje subiektywne spostrzeżenie, a jak będzie czas pokaże.
 Tomasz Kiejstut Dąbrowski
 Iława, Czwartek 04-12-2014

31901. 
Myślałem, że PO-PIS tworząc w Radzie Powiatu etat za kilka tysięcy złotych dla byłego starosty Rygielskiego, nie będzie jechało z kolejnymi pomysłami po bandzie, ale okazuje się, że ich koleżanka Hordejuk zostaje dalej w starostwie jako jakiś tam doradca i... no właśnie. Będzie dalej pobierać te 140 tys. zł rocznie nie odpowiadając za nic?
Skąd powiat raptem ma tyle pieniędzy, że na kolejny etat się znajdują pieniądze? Skoro jest tak dobrze, to czemu jest tak źle?
 wyborca
 Iława, Czwartek 04-12-2014

31900. 
Panie Tadeuszu (odpowiadam na sugestię Pana Lotza z ostatniego felietonu w Kurierze).

Zacznę od spraw ogólnych, krajowych. Oceniam sytuację polityczną, gospodarczą i społeczną, mówiąc oględnie, niezbyt dobrze. Negatywne oceny części posłów na Sejm, europosłów, mają swoje uzasadnienie w ujawnianych gówniarskich objawach pazerności. Nie w głowach im interes Polski, społeczeństwa, zadowolą się drobnymi oszustwami, inni zaś przez 4 kadencje przyspawani do sejmowych stołków dawno przestali być efektywni i pożyteczni. Rząd nie panuje nad materią, do której został powołany. Pojawiają się tępe "ministry", łapówkarze,wręcz aferzyści. Co z nimi? Ano nic! Znikają bez konsekwencji. Niektóre resorty od lat kuleją, służba zdrowia - skandaliczna, inwestycje drogowe - totalny bałagan itd. Sądownictwo, ze stronniczymi orzeczeniami, ZUS, zbiurokratyzowany do granic niemożliwości, jak zresztą cała rozdęta administracja toczy od dawna "choroba" negacji spraw ubezpieczonych. Jedynie Tusk mi zaimponował cwaniactwem politycznym, przed końcem kadencji, nie czekając na rozliczenie, czmychnął do Brukseli - majstersztyk, Panie Tadeuszu.

Najgorsze w tym wszystkim jest to, że powstał w kraju klimat przyzwolenia, tolerowania wręcz, wszelkich patologii. Ile czasu sąd w Olsztynie czekał na rozpatrzenie sprawy kandydata na prezydenta? Czy Państwowa Inspekcja Pracy nie może przywołać do porządku właścicieli firm w Iławie i okolicy, którzy w chamski sposób wciskają (a nawet zamieniają) tzw. umowy śmieciowe osobom, z którymi wg kodeksu pracy powinny być zawarte umowy o pracę. Podać szczegóły? Zrobi pan z tego użytek? Policja to nadal często "władza", straż miejska też paniska od wyższych celów, dublują policjantów!

Przekłada się więc sytuacja w kraju na sytuację w powiatach, miastach i gminach, oczywiście w różnym natężeniu. Tu też kwitnie kumoterstwo, nepotyzm, korupcja i pozostałe społeczne patologie. W najlepszym wypadku "leśne dziadki" grzeją ławę kolejną kadencję, niewiele jest z nich pożytku. W sytuacjach kryzysowych nie zdają egzaminu. Ale to już sprawa wyborców i marazm młodych.

Wracając do felietonu uważam, że w Iławie nowe władze mogą, a wręcz muszą, zrobić wiele dobrego, macie duży kredyt zaufania. Nawet Starostwo inaczej spojrzy na powiat.

Tylko, na Boga, Panie Tadeuszu, gdzie Pan widzi lewą stronę we władzach? Tam nie ma żadnego lewicowca! Prędzej za człowieka lewicy i patriotę uważałbym przewodniczącego PRON-u w stanie wojennym, niż nazwanie członków Rady Powiatu lewicą !!!

Proponuję mieszkańcom powiatu i władzom poszczególnych miast i gmin, by bacznie przyglądali się kierującym, by obie ręce trzymali na kierownicy. Złapaliście złotą rybkę, oby mieszkańcy kiedyś nie powiedzieli, żeście ją skłusowali!
 stary czytelnik Kuriera
 z okolicy, Czwartek 04-12-2014

31899. 
Odnośnie wpisu numer: 31888

Byłem pewien, że taki wpis się pojawi. Gorzkie żale, lamentacje, rozczarowanie. Pusta dyskusja o "młodości" i "starości".

Tomasz Kiejstut Dąbrowski ma teraz 36 lat. Wydaje się, że dla niego 50-letni człowiek to starzec. A więc Panu Kiejstutowi zostało już niewiele do "starości". A co potem?!

Walter Isaacson w książce "Einstein, jego życie, jego wszechświat", napisał: "Matematyka jest językiem, w którym natura opisuje swoje cuda". Więc i ja posłużę się szczątkowym, może nawet rachitycznym matematycznym opisem podejmowanych decyzji wyborczych przez iławian w dniu 16 listopada 2014 roku.

Wybory do Rady Powiatu Iława - okręg 1 (Miasto Iława):

wiek kandydatów - wiek radnych
PSL - 48 - 49,7
PiS - 50,2 - 51,8
PO - 49,7 - 51,8
SLD - 52,6 - 54
NPPI - 34,6 - 0
PO2 - 46,5 - 51
KWW Żyliński - 48,6 - 58

Wybory do Rady Miasta Iława

wiek kandydatów - wiek radnych
PiS - 50,1 - 57,3
PO - 55,2 - 58,9
SLD - 58,8 - 68
NPPI - 36,6 - 0
KWW Żyliński - 55,2 - 55,4
Solidarni Nar. Razem - 48,5 - 0
KWW Kluby - 37,5 - 0
KWW Ambroziaka - 39,4 - 0

Wnioski:

1. Średnia wieku wybranych radnych jest wyższa od średniego wieku kandydatów - dotyczy to każdego komitetu.

2. Iława postawiła na doświadczenie i kompetencje znanych sobie ludzi.

3. Radni Adama Żylińskiego są najmłodszymi w Radzie Miasta.

4. Średnia wieku wybranych radnych jednoznacznie wskazuje, że najwięcej do urn wyborczych poszło mieszkańców w wieku 50+.

5. "Młodzi" olali i osikali pod barami szybkiej obsługi "młodych" kandydatów. Gdzie oni są? Danuta Rinn wołała ze sceny:

"Gdzie są prawdziwi mężczyźni tacy,
mmm! orły, sokoły, bażanty?
Gdzie ci mężczyźni na miarę czasów (...)
gdzie te chłopy, gdzie te chłopy, gdzie te chłopy?".

Pakują się, jak pisze Pan Kiejstut, i wyjeżdżają z Iławy w nieznanym kierunku.
 Leon Kłonica von Kuraś
 Elizjum, Czwartek 04-12-2014

31898. 
Odnośnie wpisu numer: 31894

Nareszcie usłyszałem prawdę, jak powinno w państwie być. Tak jest!
Panie Kolego. Mundurowy, ale i nie tylko on, a każdy emeryt, oczywiście przy założeniu odpowiednio niskiej emerytury, po podjęciu umowy o pracę, to albo-albo.
Jednak każdy obywatel ma prawo być radnym, mundurowy też, z całym ekwiwalentem materialnym, jaki mu przysługuje, poza umową o pracę.
 Marszałek
 Iława, Czwartek 04-12-2014

31897. 
Odnośnie wpisu numer: 31888

Tak to już jest, gdy jesteśmy młodzi wydaje nam się, że wiemy wszystko lepiej niż starsi, wapniaki, zgredy czy jak ich się w zależności od pokolenia nazywa. Później gdy jesteśmy nieco starsi, znowu nam się wydaje, że jesteśmy mądrzejszy od tych młodszych i nadal od zgredów. Gdy wchodzimy w wiek zgredowski to wtedy po prostu jesteśmy najmądrzejsi i całe gówniarstwo nam do pięt nie dorasta my mamy monopol na mądrość i wiedzę. To chyba przejaw egoizmu i megalomanii? Gdy jesteśmy młodzi wydaję się nam, że ten stan będzie trwał wiecznie a jak wiele pokoleń przed nami my również przekonujemy się, że z naturą nie wygramy. Śmiem twierdzić, że większość z nas to ma.

A prawda jest taka. Już jako dziecko musimy wbrew zakazom włożyć gwóźdź do gniazdka aby się przekonać że chociaż nie widać prądu ale on faktycznie" kopie" czy też paluch wsadzić do wrzątku aby stwierdzić, że to parzy. I tak całe życie nie słuchamy doświadczonych i tych którzy coś przeszli tylko musimy czasami organoleptycznie lub poprzez autopsję stwierdzić to co starsi wiedzą i nam to przekazują. Nie należy wszystkich mierzyć jedną miarką i trzeba patrzeć na ludzi a oni są jedni bardziej utalentowani inni mniej, jedni uczciwi drudzy cwaniaczki. Z młodych szczupłych i pełnych energii wiele już pokoleń stało się grubymi pomarszczonymi starymi zrzędami.

Reasumując wiek to nie jedyne kryterium. Inne to uczciwość mądrość, pokora, realizm no i to czego będąc zbyt młodym się nie ma - doświadczenie.
 nieco stary zgred
 Iława, Czwartek 04-12-2014


Strona [ poprzednia 1 2 3 ... 18 19 20 ... 34 35 36 37 38 39 40 41 42 ... 164 165 166 ... 292 293 294 następna ] z 294103746724


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Informator: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Newsletter


wejście | jedynka Kuriera | jedynka Tele | CZYTAJ i KOMENTUJ | opinie | kogel-mogel | REKLAMA | ogłoszenia
szukaj | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2016 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.