Logo Kurier Iławski

wejście
jedynka Kuriera
CZYTAJ
opinie
CENNIK
ogłoszenia drobne
ogłoszenia modułowe
szukaj
FORUM

CZYTAJ
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Mikołaj Grzywacz o pierwszych krokach w muzycznej branży
Iława. Zwolnienia podatkowe 2019
Szerszeń monstrum. Kolejna niespodzianka z Azji
Większy skład komisji rewizyjnej. Demokracja czy polityka?
Pokolenie wojny kontra powiat i „służba zdrowia”
Pokonała wirusa i urodziła zdrowe dziecko!
Epidemia. Czy młodzież korzysta z telefonu zaufania?
Epidemia. Personel szpitala woła o pomoc
Ziemia Lubawska odbierze Iławie nową drogę ekspresową?
Ratownik Tomasz Sławiński: Lepiej zapobiegać, niż leczyć
Podwyżka pensji dla dyrektor ICK: „Rutynowa”
Roman Żuralski: List otwarty do mieszkańców Iławy i regionu
Chciał ukraść pieniądze z myjni, ale...
O historii starego młyna
Pożar zabytkowego młyna
Więcej...

CZYTAJ

2011-02-23

Tragedia bez usprawiedliwienia: psy zagryzły 5-latka


5-letni Kuba W. poszedł pobawić się na huśtawce kilkadziesiąt metrów od domu. To tam prawdopodobnie zaatakowały go trzy psy. Zagryzły chłopczyka na śmierć.


W poniedziałkowe popołudnie Bernard Rydel, jeden z mieszkańców Katlewa (powiat nowomiejski) zauważył trzy błąkające się przy drodze psy. Wydawało mu się, że coś ciągną.

– Gdy mężczyzna podbiegł do nich, okazało się, że szarpały dziecko – mówi Małgorzata Hauschultz, rzecznik nowomiejskiej policji. – Przy pomocy sąsiadów, odgonił agresywne czworonogi i zaalarmował mieszkańców pobliskich domów, w tym rodzinę chłopca.

Niestety, mimo natychmiastowej interwencji, Kuby W. nie udało się uratować. Kiedy służby ratunkowe dotarły na miejsce, chłopiec już nie żył. Chłopiec umierał w męczarniach. Miał liczne rany twarzy, szyi i rąk.

Na polecenie prokuratora ciało tragicznie zmarłego 5-latka zostało zabezpieczone w prosektorium.


PSY BEZ NADZORU

Psy, które zagryzły chłopca, to samiec rasy alaskan malamute (uznawanej za wyjątkowo przyjazną dla człowieka – patrz zdjęcie na stronie 1) oraz dwie, mniejsze od niego, suki mieszańce. Z doniesień Super Expressu wynika, że właścicielem suk jest sołtys sąsiedniej wsi. Nie udało nam się z nim skontaktować. Właściciel trzeciego psa powiedział radiu RMF, że jego pies był trzymany na ogrodzonym terenie, ale uciekł.

Policjanci ustalili do kogo należą agresywne czworonogi i zabrali je od właścicieli. Pracujący na miejscu funkcjonariusze zabezpieczyli ślady i przeprowadzili oględziny kojców, w których przetrzymywane były zwierzęta. Przesłuchano już świadków zdarzenia oraz właścicieli zwierząt.


OCZKO W GŁOWIE RODZICÓW

Rodzice i mieszkający z nimi dziadkowie są w szoku i póki co nie zostali przesłuchani. Kubuś był jedynakiem, oczkiem w głowie rodziców. W środę (23 lutego) ma się odbyć sekcja zwłok 5-latka.

– Wciąż wyjaśniamy okoliczności tej tragedii – mówi Hauschultz. – Nikomu nie postawiono zarzutów. Trwa postępowanie w sprawie nieumyślnego spowodowania śmierci, za które grozi do 5 lat więzienia.

Według mieszkańców Katlewa psy wielokrotnie biegały bez nadzoru po wsi i nikt się tym nie interesował. Ich zdaniem, prędzej czy później, musiało dojść do tragedii, bo psy były agresywne.

Jednocześnie ludzie przyznają, że dzieci same, bez opieki dorosłych często chodziły na plac zabaw. W tym, jak mówią, nie ma niczego nadzwyczajnego.


POLICJA OBIECUJE
WZMOŻONE KONTROLE

Do dwóch ataków ze strony agresywnego psa, którym nie interesował się właściciel, doszło także w środku Iławy. O sprawie piszemy na stronie obok. Co na to stróże prawa?

Nowomiejska oraz iławska policja zapewnia, że dzielnicowi na bieżąco kontrolują sprawę błąkających się po wsiach psów. W ciągu najbliższych kliku tygodni kontrole zostaną zaostrzone.

– Nasi dzielnicowi dokonają kontroli swoich rejonów pod kątem przestrzegania przepisów dotyczących trzymania zwierząt – zapowiada Sławomir Nojman, rzecznik iławskiej policji. – Przepisy nakładają na właścicieli obowiązek trzymania swojego psa podczas spaceru na smyczy oraz zakładania mu kagańca. Na wsi pies powinien być trzymany na uwięzi w kojcu lub na zamkniętej posesji.

W przypadku wykroczeń policja zastosuje pouczenia. Jednak w przypadku osób, które nagminnie łamią przepisy, nakładane będą mandaty lub skierowane zostaną do sądu wnioski o ukaranie.

Przypomnijmy, że na naszych terenach terenie półtora roku temu doszło do podobnego zdarzenia. 10-letnią wówczas Martynę z Jamielnika pogryzł pod domem jej pies, którego kilka miesięcy wcześniej jej rodzina przygarnęła ze schroniska. Na szczęście jej krzyk postawił na nogi sąsiadów, którzy uratowali dziewczynkę. Atak skończył się strachem oraz ranami szyi, karku i głowy.

JUSTYNA JASKÓLSKAW pobliżu tej huśtawki psy zagryzły małego Kubę
(foto: Andrzej Piedziewicz /RMF FM)Psy, które zagryzły chłopca, to dwie suki mieszańce
(jedna z nich na zdjęciu)……oraz samiec podobno łagodnej rasy alaskan malamute

  2011-02-23  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
129661501


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

wejście | jedynka Kuriera | CZYTAJ | opinie | CENNIK | ogłoszenia drobne | ogłoszenia modułowe | szukaj
FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2020 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.