Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Jak trwoga to do... piwnicy
Nie daj się oszukać!
Zbudują wojskowy radar radiolokacyjny
Pierwsza taka operacja
Do studzienki mógł wpaść człowiek!
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Radna Ewa Jackowska: Czuję się oszukana!
Leczyła duszę i ciało. Anna Betley-Duda
Urodziła na klatce schodowej
Film „Na żelaznej drodze: 150 lat kolejowej Iławy”
Strajk w markecie Kaufland
Atak wilka na dzieci
Historyczne nominacje rządowe dla naszych z regionu
Budowa zabrała młode życie
Szokujący incydent w Szkole Podstawowej nr 1
Burmistrz jednak podnosi podatki
Tragedia w fabryce Szynaka. Zabiła go rutyna? Brak nadzoru?
Napisała ciąg dalszy „Znachora”
Zakaz wejścia na internę szpitala
Więcej...

2013-12-18

Tańce gdzie? Nawet w drink-barze


Istniejący od prawie dwóch miesięcy „Metro Klub” formalnie funkcjonuje jako drink bar, w którym mogą przebywać maksymalnie 33 osoby. Jednak nasi czytelnicy twierdzą, że niedawno bawiło się tam około... 200 osób.


Do redakcji zgłosił się czytelnik, który powiedział, że w niedawno otwartym „Metro Klubie” odbywają się imprezy, na które przychodzi dużo osób.

– Nie ma tam zapewnionych standardów bezpieczeństwa, ponieważ brakuje drugiego wyjścia ewakuacyjnego – mówi mężczyzna. – W „Taboo” (dyskoteka znajdująca się kilkaset metrów dalej - red.) po wielu interwencjach takie powstało.

– Dwa tygodnie temu zorganizowane zostały tam „połowinki” dwóch klas i przyszło około 200 osób – dodaje czytelniczka. – Było gorąco i duszno, nie można było wytrzymać.

„Metro Klub” jest czynny od 31 października i znajduje się obok drogerii „Natura” przy ul. Sobieskiego. Postanowiliśmy sprawdzić, czy lokal spełnia wymogi przeciwpożarowe.

Według właściciela, klub nie jest dyskoteką, tylko drink barem, a wszystkie niezbędne formalności zostały spełnione.

– Przekształciłem ten lokal z handlowego w gastronomiczny, otrzymałem zezwolenie na prowadzenie tego typu działalności, koncesję na alkohol od miasta oraz zgodę od sanepidu – mówi właściciel. – W trakcie półrocznych przygotowań przeprowadziłem remont i wybudowałem zaplecze sanitarne oraz bar. Przy takiej funkcji nie jest wymagane wyjście przeciwpożarowe, gaśnice ani hydrant.

A czym według właściciela różni się jego drink bar od dyskoteki?

– Podchodzimy do tego w ten sposób, że jeśli ktoś przyjdzie i zechce potańczyć, to my tego nie zabronimy – mówi właściciel. – Światła na suficie umilają spędzony tu czas, leci muzyka. Płatny wstęp nie jest na dyskotekę, tylko do lokalu.


POZWOLENIA SĄ

W sprawie wydanych pozwoleń skontaktowaliśmy się ze Starostwem Powiatowym w Iławie oraz ratuszem.

Jak ustaliliśmy, od 3 kwietnia właściciel lokalu prowadzi w tym miejscu działalność gospodarczą, a koncesję na alkohol uzyskał 31 października, czyli w dniu otwarcia baru.

Zapytaliśmy urzędy, czy przed wydaniem pozwoleń sprawdziły, czy lokal spełnia wymogi przeciwpożarowe lub czy będzie to skontrolowane w przyszłości.

– Nie mamy możliwości żądania przedstawienia dokumentów wystawianych przez na przykład Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego lub Państwową Straż Pożarną – odpowiada Anna Empel, sekretarz miasta. – Nie możemy również kontrolować przedsiębiorcy w zakresie przestrzegania przepisów prawa budowlanego lub przeciwpożarowych, bowiem nie mamy takich kompetencji.

Starostwo natomiast potwierdziło, że właściciel „Metro Klubu” w sierpniu dokonał zmiany użytkowania lokalu na gastronomiczny i przedłożył wymagane dokumenty: oświadczenie prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, zaświadczenie z ratusza o zgodności zmiany sposobu użytkowania z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta, opinię sanitarną oraz uzgodnienia z administratorami sieci w Iławie o zapewnieniu dostaw wody, energii i odbiorze ścieków sanitarnych.

Zapytaliśmy też o przeznaczenie lokalu i wymagania względem wymogów przeciwpożarowych i maksymalnej ilości przebywających w nim osób.

– Projekt zmiany sposobu użytkowania nie wymagał uzgodnienia pod względem ochrony przeciwpożarowej, gdyż w dokumentacji projektowej, w części poświęconej charakterystyce przeciwpożarowej, projektant określił maksymalną ilość osób przebywających jednorazowo w lokalu na 33 i zakwalifikował lokal pod względem kategorii zagrożenia ludzi jako „ZL III” (lokal użyteczności publicznej z pomieszczeniami, w których maksymalnie może przebywać 50 osób, nie mających ograniczonej zdolności poruszania się - red.) – poinformował nas Wiesław Olszewski, wicestarosta iławski.

Dodał również, że w projekcie budowlanym zmiany sposobu użytkowania nie ma zapisu zezwalającego na prowadzenie dyskoteki.


JEDNORAZOWA SYTUACJA?

Kiedy miesiąc temu rozmawialiśmy z właścicielem lokalu, ten twierdził, że „Metro Klub” jest jeszcze mało znany i nie przychodzą tłumy.

– Jeśli ilość osób będzie duża, zwiększymy bezpieczeństwo między innymi poprzez instalację hydrantu – mówił.

Po ostatniej imprezie na 200 osób zapytaliśmy właściciela lokalu, czy wpuszcza do lokalu więcej niż zadeklarowane w projekcie 33 osoby.

– Staram się nie wpuszczać – odpowiedział. – Czasami są 3 osoby, czasami 15. Sam jestem zaskoczony tak niską frekwencją.

– A te około 200 osób na „połowinkach”? – zapytaliśmy.

– Mnie wtedy nie było i ktoś inny stał przy drzwiach – mówi mężczyzna. – Generalnie ktoś inny to organizował i nie sprawowałem stuprocentowej kontroli. Można powiedzieć, że podnająłem lokal pewnemu mężczyźnie. Była to jednorazowa sytuacja.

OLA KROTOWSKA






W „Metro Klubie” przy ul. Sobieskiego
mogą przebywać naraz maksymalnie 33 osoby.
Nasi czytelnicy twierdzą, że niedawno
bawiło się tam ich około 200





Właściciel znajdującej się kilkaset metrów dalej
dyskoteki „Taboo” musiał wybudować
drugie wyjście przeciwpożarowe,
aby w lokalu mogło przebywać więcej niż 50 osób

  2013-12-18  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
102748506



REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl






Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.