Logo Kurier Iławski

Wejście
Pierwsza strona
CZYTAJ
Opinie, felietony
Zdrowie
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Wyszukiwarka
FORUM

CZYTAJ
List otwarty ws. plebiscytu „Medialne Perły Samorządu”
Lekarze rodzinni postawili mur
Droga ekspresowa S5. Lubawa i Nowe Miasto wchodzą do gry
Obwodnica Nowego Miasta. Będzie poślizg
Burmistrz bezradny na hałas z „Leśnej”
Trzy lata temu obiecaliśmy, dziś wręczamy świadectwa
Albo tunel pod torami, albo stanie i czekanie
Kwaśniewski do Kopaczewskiego. Replika o blokadzie USC
Szpital. Nie działa poradnia medycyny paliatywnej
Wodne problemy z hydrantami
Kładka między Małym a Dużym Jeziorakiem zamknięta od 5 lat
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Mikołaj Grzywacz o pierwszych krokach w muzycznej branży
Iława. Zwolnienia podatkowe 2019
Szerszeń monstrum. Kolejna niespodzianka z Azji
Większy skład komisji rewizyjnej. Demokracja czy polityka?
Więcej...

CZYTAJ

2020-08-05

Szpital. Nie działa poradnia medycyny paliatywnej


Ciężko chorzy w trudnej sytuacji. Dwóch radnych powiatu iławskiego zapytało na piśmie o działalność poradni medycyny paliatywnej oraz hospicjum domowego przy szpitalu w Iławie. Okazuje się, że poradnia nie funkcjonuje! Dyrektor szpitala odpowiedziała radnym, że w takiej sytuacji to lekarze rodzinni zobowiązani są do objęcia opieką pacjentów w zakresie opieki paliatywnej.

W sprawie poradni medycyny paliatywnej oraz hospicjum domowego przy szpitalu w Iławie swoje zapytania złożyli radni powiatu iławskiego Ewa Junkier i Eugeniusz Dembek. Skierowali je do starosty w związku z dochodzącymi do nich skargami mieszkańców powiatu na działalność opieki paliatywnej i hospicyjnej świadczonych przez iławski szpital.

Junkier i Dembek byli ciekawi, czy na obecną chwilę tego typu działalność jest kontynuowana, a jeżeli tak, to w jakim zakresie.

Dodatkowo radna Ewa Junkier chciała wiedzieć, czy prawdą jest fakt, iż to brak lekarzy do pracy powoduje zawieszenie działalności poradni.

Radną ciekawiło także, jakie działania podjęła dyrektor szpitala w celu zapewnienia ciągłości pracy poradni oraz czy mimo braku lekarza personel pielęgniarski nadal w niej pracuje.

BRAK LEKARZY

Z odpowiedzi przygotowanej dla radnych na wstępie dowiedzieliśmy się, że poradnia medycyny paliatywnej oraz hospicjum domowe Szpitala Powiatowego w Iławie zawiesiły swoją działalność od 7 lipca br. za zgodą Narodowego Funduszu Zdrowia w Olsztynie.

Szpital tłumaczy, że powodem zawieszenia są problemy z zapewnieniem obsady lekarskiej, co spowodowane jest faktem, iż w ostatnim czasie lekarze udzielający świadczeń w poradni wypowiedzieli umowy podpisane z placówką.

– Mając na względzie dobro naszych pacjentów a także rodzaj schorzeń, z którymi przyjmowani są oni do objęcia opieką przez poradnię i hospicjum, do chwili obecnej podjęliśmy szereg działań mających na celu zapewnienie ciągłości funkcjonowania poradni medycyny paliatywnej – czytamy dalej w odpowiedzi podpisanej przez dyrektor iławskiego szpitala Iwonę Orkiszewską. – Przeprowadzone zostały rozmowy z lekarzami posiadającymi odpowiednie kwalifikacje, którzy mogliby podjąć pracę w naszej poradni. Rozmowy były prowadzone zarówno z lekarzami pracującymi w szpitalu, jak i spoza naszej placówki, z terenu województwa warmińsko-mazurskiego. Na stronie internetowej szpitala oraz na ogólnopolskim portalu dla lekarzy zostały zamieszczone ogłoszenia z ofertą pracy. Zwróciliśmy się również z pismem do wszystkich lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej działających na terenie powiatu iławskiego z prośbą o objęcie opieką pacjentów należących do ich przychodni. Wystosowaliśmy także apel do lekarzy rodzinnych o pomoc w zapewnieniu obsady lekarskiej w poradni, jednakże do tej pory nie ma odzewu z ich strony w tym zakresie.

Szpital wyjaśnił, że zgodnie z wymogami NFZ i rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej, świadczenia mogą być udzielane przez lekarza specjalistę. Są to lekarze, którzy mają specjalizacje w dziedzinie medycyny paliatywnej, tacy, którzy są w trakcie takiej specjalizacji lub lekarze legitymujący się dokumentem ukończenia kursu zgodnego z programem specjalizacji w dziedzinie medycyny paliatywnej dotyczącego problematyki bólu, objawów somatycznych i psychicznych.

Następnie dyrektor Orkiszewska w odpowiedzi dla radnych tłumaczy, że kontrakt z NFZ obliguje szpital do zapewnienia w poradni paliatywnej zarówno obsady lekarskiej, jak i pielęgniarskiej. Zaznacza, że funkcjonowanie takiej poradni jedynie poprzez udzielanie świadczeń przez personel pielęgniarski jest niemożliwe. Szpital wskazuje, że podjął rozmowy z NFZ w tym zakresie, ale nie otrzymał zgody na takie rozwiązanie.

Orkiszewska zaznaczyła, że w sytuacji, kiedy poradnia medycyny paliatywnej nie funkcjonuje na terenie powiatu iławskiego, to lekarze rodzinni zobowiązani są do objęcia taką opieką swoich pacjentów.

ALEKSANDRA MALINOWSKA


Dwoje radnych powiatu iławskiego Ewa Junkier
i Eugeniusz Dembek zainteresowało się sprawą
działalności poradni medycyny paliatywnej
oraz hospicjum domowego przy iławskim szpitalu


Poradnia medycyny paliatywnej
zawiesiła swoją działalność z powodu na...
brak lekarzy!

  2020-08-05  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
130816293


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

Wejście | Pierwsza strona | CZYTAJ | Opinie, felietony | Zdrowie | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2021 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.