Logo Kurier Iławski

Pierwsza strona
INFORMACJE
Opinie
Kurier Zdrowia i Urody
Papierosy
CENNIK MODUŁOWY
Ogłoszenia drobne
Ogłoszenia modułowe
Stopka
Wyszukiwarka
FORUM

INFORMACJE
Jak trwoga to do... piwnicy
Nie daj się oszukać!
Zbudują wojskowy radar radiolokacyjny
Pierwsza taka operacja
Do studzienki mógł wpaść człowiek!
Jakie komitety wystartują w wyborach?
Wilki rozszarpały psy domowe na oczach dziecka
Radna Ewa Jackowska: Czuję się oszukana!
Leczyła duszę i ciało. Anna Betley-Duda
Urodziła na klatce schodowej
Film „Na żelaznej drodze: 150 lat kolejowej Iławy”
Strajk w markecie Kaufland
Atak wilka na dzieci
Historyczne nominacje rządowe dla naszych z regionu
Budowa zabrała młode życie
Szokujący incydent w Szkole Podstawowej nr 1
Burmistrz jednak podnosi podatki
Tragedia w fabryce Szynaka. Zabiła go rutyna? Brak nadzoru?
Napisała ciąg dalszy „Znachora”
Zakaz wejścia na internę szpitala
Więcej...

2013-05-29

Rygielski: Nowych fabryk nie będzie


Z pustego i Salomon nie naleje. Podczas zebrania iławskiego OPZZ głównym wątkiem była walka z bezrobociem. Jak na razie największą szansę na dodatkowe zatrudnienie niesie branża turystyczna, ale cudu na rynku pracy nie będzie. Powodem jest kompletny brak nowych inwestycji poza turystyką. Choć władze lokalne (PO) robią dobre miny do złej gry, czeka nas prawdziwa susza inwestycyjna w niemal każdej branży.


W powiecie iławskim jest zarejestrowanych ponad 5 tysięcy bezrobotnych. W trakcie spotkania głos zabrali m.in. przedstawiciele władz miasta, powiatu oraz gminy wiejskiej.


KOMINÓW NIE BĘDZIE

– Kłopoty mają przede wszystkim ludzie młodzi i wykształceni, którzy szukają szczególnej pracy, na przykład w administracji czy po szkołach pedagogicznych – mówił starosta Maciej Rygielski. – Tu jest problem i nie widzimy możliwości, aby sobie z nim łatwo poradzić. Musimy zdawać sobie sprawę, że jeśli nie zajdą wyjątkowe okoliczności, to nie będą tu powstawały wielkie zakłady z kominami. To nie jest czas, aby je budować.

Starosta mówił, że czuwa nad likwidowaniem oraz tworzeniem się nowych podmiotów, zwłaszcza tych mniejszych, które mają stanowić o atrakcyjności rynku pracy. Zaprzeczył jednocześnie twierdzeniu, że Iława jest od lat miastem turystycznym.

– Co to za miasto turystyczne, jeśli nie miało infrastruktury, hoteli, portów ani miejsc noclegowych? – kontynuował Rygielski. – Dziś możemy powiedzieć, że jest płaszczyzna, na której może być budowana turystyka.


SEZON BUDOWLANY

Wątek bezrobocia na koniec spotkania podsumowała krótko Agata Steiner-Dembińska, wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Iławie. Zatrudnienie w najbliższym czasie da Grand Hotel Tiffi (168 osób; w tym 144 etaty i 24 ludzi sezonowo od czerwca), Port 110 (ok. 30 obecnie nabywa kwalifikację i od czerwca zostaną zatrudnieni) oraz Ośrodek Spokojnej Starości w Kamieniu (działalność ma rozpocząć pod koniec roku).

– Z końcem długiej zimy ruszyły intensywniej prace budowlane i roboty drogowe. Do generujących największe zatrudnienie należy remont drogi Iława-Sampława – poinformowała wicedyrektor. – Przyjęcie nowych osób planuje także Rembud. Pojawiło się także dużo ofert od mniejszych firm budowlanych.

Wpływ na zmniejszenie bezrobocia w kolejnych miesiącach mają mieć prace sezonowe w zakładach przetwórczych (Wild, Animex) oraz dotacje na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej.


INSPEKTOR I PRACODAWCY

Radna i szpitalny związkowiec Anna Zakrzewska zwróciła uwagę na zamianę umów na czas nieokreślony w cywilno-prawne, czyli tzw. śmieciowe.

– Jeśli pracownik sugeruje problem, my się nim zajmujemy – skomentował Andrzej Słowik z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Olsztynie. – Jednak inspektor pracy nie jest uprawniony, aby w sposób autoratywny przekształcić stosunek cywilno-prawny w umowę o pracę. Takie uprawnienia ma sąd.

Trzeba mieć mocne podstawy, ponieważ sąd zwraca dużą uwagę na tzw. wolę stron. Pada pytanie do pracownika, czy wiedział, jaką umowę podpisuje i czy się na nią zgadzał.

– Jest swoboda zawierania umów – kontynuował inspektor Słowik. – To strony decydują, jaka zostanie podpisana.

Leszek Jankowski zwrócił uwagę na stosunki z iławskim szpitalem.

– Co rusz są łamane przepisy wynikające z ustawy o związkach zawodowych – wytknął przewodniczący rady iławskiego OPZZ. – Trzeba pisać skargi średnio raz na 2-3 miesiące, ponieważ dyrektor jest niereformowalna. Ostatnio znów wysłaliśmy do państwa pytanie dotyczące zmiany regulaminu przyznawania wynagrodzeń w tej placówce.

Słowik potwierdził, że zapytanie potraktowano jako skargę. Inspektor ma pojawić się w szpitalu, by zbadać stan faktyczny i wysłuchać obu stron.

Dodatkowo poruszono jeszcze temat zwolnień grupowych przy ponownym zatrudnieniu tych samych osób na umowy krótkoterminowe oraz mobbingu.

OLA KROTOWSKA




Anna Zakrzewska, radna i przewodnicząca
związków zawodowych w iławskim szpitalu (z lewej),
zwróciła uwagę na emigrację młodych




– Jeśli nie zajdą wyjątkowe okoliczności,
to nie będą tu powstawały wielkie zakłady z kominami

– mówił starosta Maciej Rygielski (czwarty z lewej)

  2013-05-29  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
102475560



REDAKCJA:
redakcja@kurier-ilawski.pl


Zaproszenia: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl






Pierwsza strona | INFORMACJE | Opinie | Kurier Zdrowia i Urody | Papierosy | CENNIK MODUŁOWY | Ogłoszenia drobne | Ogłoszenia modułowe
Stopka | Wyszukiwarka | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2024 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.