Logo Kurier Iławski

wejście
jedynka Kuriera
CZYTAJ
opinie, felietony
kogel-mogel
CENNIK
ogłoszenia drobne
ogłoszenia modułowe
szukaj
FORUM

CZYTAJ
Michał Młotek: Wyborcy postawili na młodych
Policjant nie wymigał się od winy za śmierć
Nowy burmistrz Kopaczewski: Ewolucja, nie rewolucja
Burmistrz Żyliński żegna się startem wielkiej inwestycji
Debata przedwyborcza Kopaczewski-Żyliński
Ruszył projekt budowy nowej szkoły
Pomnik na stadionie. Nowa tablica na 100-lecie
Tajemniczy list. Więcek atakuje, Ryszczuk odpiera
Nasza miss ruszyła na podbój świata
Nie narzekajmy, żyjemy w fajnym kraju
Zamknięte kioski RUCH-u szpecą miasto
Pijany policjant uciekał kolegom
WYBORY 2018. Kandydaci do Rady Miejskiej w Iławie
WYBORY 2018. Kandydaci do Rady Powiatu Iławskiego
Czy policja mataczyła w sprawie pijanego kolegi?
Kino poprawia dźwięk
Miejscowy folklor dworcowy
Tłum odprowadził mistrza Bogdana Olkowskiego
Rozłam w SLD z powodu poparcia na burmistrza
PiS kontra kameleony
Więcej...

CZYTAJ

2018-10-31

Ruszył projekt budowy nowej szkoły


Jak będzie wyglądała szkoła oraz przedszkola na osiedlu piastowskim w Iławie? Być może zdecydują o tym wyniki konkursu, który został ogłoszony przez iławskich urzędników ratusza.

Szkoła na osiedlu piastowskim jest nie lada wyzwaniem dla iławskiego magistratu. Urzędnicy zdecydowali, że ze względu na rozmach inwestycji, o jej przyszłym kształcie zdecyduje konkurs architektoniczno-urbanistyczny.

– Mamy taką praktykę, aby procedurę konkursu architektoniczno-urbanistycznego stosować do dużych projektów – informuje Mariola Zdrojewska, zastępca burmistrza Iławy – Dzięki temu możemy jako miasto oczekiwać nowych, świeżych pomysłów i wizji architektonicznych. Jak dotychczas miasto zorganizowało konkursy na zagospodarowanie terenu przed dworcem PKP, skweru Żeromskiego przy ul. Sienkiewicza, czy adaptację Domu Weterana na Centrum Nowe Horyzonty. Teraz czas na szkołę.

Jeśli chodzi o samą procedurę konkursową, to składać się ona będzie z kilku etapów. W pierwszym z nich wyłonieni zostaną jego uczestnicy. Do 14 marca przyszłego roku będą oni musieli opracować i przesłać do urzędu swoje prace. Oceni je sąd konkursowy, w którym zasiądą: przewodnicząca sądu konkursowego – mgr inż. arch. Ewa Kasperska-Machura, wiceprzowodnicząca SK – mgr inż. arch. Ewa Filar; sędziowie – Ewa Brach, Mirosław Góralski, Krzysztof Kozak, Mariola Zdrojewska, Julia Bartkowska oraz sekretarze organizacyjni konkursu – Mariusz Korpalski i Roman Radtke. Po wyłonieniu zwycięzców urząd będzie mógł rozpocząć negocjacje z tymi firmami projektowymi, które zajęły dwa pierwsze miejsca i zlecić wykonanie właściwego projektu budowlanego.

W propozycjach opracowywanych przez uczestników rywalizacji ma się znaleźć miejsce na szkołę podstawową, która pomieści 600 uczniów (koncepcja ma zawierać m. in.: sale lekcyjne, pracownie specjalistyczne, gabinety pielęgniarki i stomatologa, siłownię zewnętrzną, salę gimnastyczną, boisko wielofunkcyjne). W projektach musi się znaleźć ponadto miejsce na 5-oddziałowe przedszkole, które zaspokoi potrzeby 125 dzieci (wraz z salą gimnastyczną, pracowniami specjalistycznymi oraz zewnętrznym placem zabaw). Wymaganymi składowymi koncepcji mają być także projekty sali sportowej oraz zaplecza kuchennego.

Budowa nowej placówki oświatowej to bardzo ambitne przedsięwzięcie – szczególnie kiedy spojrzymy na nie pod kątem kosztów. Ile zatem będzie kosztowała nowa szkoła?

– Na obecnym etapie jest za wcześnie, aby deklarować jakiekolwiek kwoty – wyjaśnia burmistrz Adam Żyliński. – Zdajemy sobie z tego sprawę, że budowa szkoły będzie drogą inwestycją, ale obiekt, o którym mowa, ma być wyzwaniem XXI wieku oraz spełniać podstawowe postulaty mieszkańców osiedla Piastowskiego. To pierwsza od wielu lat tak duża inwestycja oświatowa, stąd wymaga ona dobrego przygotowania nie tylko dokumentacji, ale także budżetu miasta. Oceniam, że powinniśmy podołać temu zadaniu do roku 2022-2023. Dodam, że na realizację tej inwestycji będziemy starać się pozyskać środki zewnętrzne, choć w tej materii możliwości są bardzo ograniczone.

MONIKA KASZLEWICZIława. W projekcie placówki na os. Piastowskim
ma się znaleźć miejsce nie tylko na szkołę podstawową,
ale także na przedszkole dla 125 dzieci

Ile będzie kosztowała
nowa szkoła?
– Na obecnym etapie
jest za wcześnie,
aby deklarować
jakiekolwiek kwoty

– przekonuje
Adam Żyliński
  2018-10-31  

Komentowanie zostało wyłączone (tymczasowo).
Zapraszamy na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
120414294


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

wejście | jedynka Kuriera | CZYTAJ | opinie, felietony | kogel-mogel | CENNIK | ogłoszenia drobne | ogłoszenia modułowe
szukaj | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2018 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.