Logo Kurier Iławski

wejście
jedynka Kuriera
CZYTAJ
opinie, felietony
kogel-mogel
CENNIK
ogłoszenia drobne
ogłoszenia modułowe
szukaj
FORUM

CZYTAJ
Problem ze szczurami w kamienicy
Majątek burmistrza Iławy
W porzuconym aucie mieszkają bezdomni
NOWA SZEFOWA KULTURY: WARTO INWESTOWAĆ W SIEBIE
„Bolszewicy” atakują powiatowy Inkubator Technologiczny
Karta Praw Rodziny. Kopaczewski i Młotek na „nie”
Stare Miasto wreszcie troszkę stare
Ile zapłacimy za parkowanie przed Starym Spichlerzem
Na terenie szpitala znaleziono zwłoki
Obiecaj, że nie złamiesz prawa
Pałac Kamieniec. Archeolodzy zbadają ślady Napoleona
Burmistrz Iławy odwołał skarbnik miasta
Konkurs na dyrektora SP3. Sprzeciw
Wojewoda seryjnie kasuje uchwały Rady Miejskiej w Iławie
„Port Iława”: powiatowy pakt personalny
Dyrektor EWA WIŚNIEWSKA: Zmiana dobrze mi zrobi
Dwa oblicza powiatowego szpitala
Uciążliwy szeryf parkingowy wprowadza kierowców w błąd
Prezent od radnego dla burmistrza: Konstytucja RP
Plebiscyt CZŁOWIEK ROKU 2018. Krzysztof Harmaciński
Więcej...

CZYTAJ

2018-10-31

Ruszył projekt budowy nowej szkoły


Jak będzie wyglądała szkoła oraz przedszkola na osiedlu piastowskim w Iławie? Być może zdecydują o tym wyniki konkursu, który został ogłoszony przez iławskich urzędników ratusza.

Szkoła na osiedlu piastowskim jest nie lada wyzwaniem dla iławskiego magistratu. Urzędnicy zdecydowali, że ze względu na rozmach inwestycji, o jej przyszłym kształcie zdecyduje konkurs architektoniczno-urbanistyczny.

– Mamy taką praktykę, aby procedurę konkursu architektoniczno-urbanistycznego stosować do dużych projektów – informuje Mariola Zdrojewska, zastępca burmistrza Iławy – Dzięki temu możemy jako miasto oczekiwać nowych, świeżych pomysłów i wizji architektonicznych. Jak dotychczas miasto zorganizowało konkursy na zagospodarowanie terenu przed dworcem PKP, skweru Żeromskiego przy ul. Sienkiewicza, czy adaptację Domu Weterana na Centrum Nowe Horyzonty. Teraz czas na szkołę.

Jeśli chodzi o samą procedurę konkursową, to składać się ona będzie z kilku etapów. W pierwszym z nich wyłonieni zostaną jego uczestnicy. Do 14 marca przyszłego roku będą oni musieli opracować i przesłać do urzędu swoje prace. Oceni je sąd konkursowy, w którym zasiądą: przewodnicząca sądu konkursowego – mgr inż. arch. Ewa Kasperska-Machura, wiceprzowodnicząca SK – mgr inż. arch. Ewa Filar; sędziowie – Ewa Brach, Mirosław Góralski, Krzysztof Kozak, Mariola Zdrojewska, Julia Bartkowska oraz sekretarze organizacyjni konkursu – Mariusz Korpalski i Roman Radtke. Po wyłonieniu zwycięzców urząd będzie mógł rozpocząć negocjacje z tymi firmami projektowymi, które zajęły dwa pierwsze miejsca i zlecić wykonanie właściwego projektu budowlanego.

W propozycjach opracowywanych przez uczestników rywalizacji ma się znaleźć miejsce na szkołę podstawową, która pomieści 600 uczniów (koncepcja ma zawierać m. in.: sale lekcyjne, pracownie specjalistyczne, gabinety pielęgniarki i stomatologa, siłownię zewnętrzną, salę gimnastyczną, boisko wielofunkcyjne). W projektach musi się znaleźć ponadto miejsce na 5-oddziałowe przedszkole, które zaspokoi potrzeby 125 dzieci (wraz z salą gimnastyczną, pracowniami specjalistycznymi oraz zewnętrznym placem zabaw). Wymaganymi składowymi koncepcji mają być także projekty sali sportowej oraz zaplecza kuchennego.

Budowa nowej placówki oświatowej to bardzo ambitne przedsięwzięcie – szczególnie kiedy spojrzymy na nie pod kątem kosztów. Ile zatem będzie kosztowała nowa szkoła?

– Na obecnym etapie jest za wcześnie, aby deklarować jakiekolwiek kwoty – wyjaśnia burmistrz Adam Żyliński. – Zdajemy sobie z tego sprawę, że budowa szkoły będzie drogą inwestycją, ale obiekt, o którym mowa, ma być wyzwaniem XXI wieku oraz spełniać podstawowe postulaty mieszkańców osiedla Piastowskiego. To pierwsza od wielu lat tak duża inwestycja oświatowa, stąd wymaga ona dobrego przygotowania nie tylko dokumentacji, ale także budżetu miasta. Oceniam, że powinniśmy podołać temu zadaniu do roku 2022-2023. Dodam, że na realizację tej inwestycji będziemy starać się pozyskać środki zewnętrzne, choć w tej materii możliwości są bardzo ograniczone.

MONIKA KASZLEWICZIława. W projekcie placówki na os. Piastowskim
ma się znaleźć miejsce nie tylko na szkołę podstawową,
ale także na przedszkole dla 125 dzieci

Ile będzie kosztowała
nowa szkoła?
– Na obecnym etapie
jest za wcześnie,
aby deklarować
jakiekolwiek kwoty

– przekonuje
Adam Żyliński
  2018-10-31  

Wróć   Góra strony
125025838


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

wejście | jedynka Kuriera | CZYTAJ | opinie, felietony | kogel-mogel | CENNIK | ogłoszenia drobne | ogłoszenia modułowe
szukaj | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2019 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.