Logo Kurier Iławski

wejście
jedynka Kuriera
CZYTAJ
opinie
CENNIK
ogłoszenia drobne
ogłoszenia modułowe
szukaj
FORUM

CZYTAJ
Internet. Oszuści coraz bardziej cwani
Woźnicki rozmawia z kierowcami (styczeń)
Molestowany przez księdza żąda odszkodowania od biskupa
Przyroda. Leśne pomniki chronione
Przedsiębiorcy czują się skrzywdzeni podwyżkami podatków
Gmina wiejska Iława. Bezpieczny plan wydatków na 2020 rok
Miasto Iława. Lotnicza majówka wykreślona z budżetu
Kocioł gazowy alternatywą dla „kopciucha”
Nie dzwoń i nie ściemniaj policji
Woźnicki rozmawia z kierowcami (grudzień)
Fortuna za życie dziecka
Starosta powiatu zlekceważył jubileusz 35-lecia OPZZ
Wykładowca z Iławy został sędzią Trybunału Konstytucyjnego
Trochę „Dżemu” dla Martyny Wyżlic
Czy droga ekspresowa S5 na pewno przez Iławę?
Woźnicki rozmawia z kierowcami (listopad)
Biblioteka. Audyt wykazał nieprawidłowości finansowe
Jak uczcić pamięć nienarodzonych dzieci?
Hartowanie niemowlaka jesienią: werandowanie
Dobre okno potrafi utrzymać ciepło
Więcej...

CZYTAJ

2013-08-14

Prawdopodobny trup. Zabrakło prawdopodobnie karetki


Do 63-latka, który utonął w Szałkowie w Jezioraku nie przyjechała karetka wodna. Jak twierdzi rzecznik dyspozytorów karetki zgłoszenie dotyczyło osoby, która... „prawdopodobnie utonęła”, a do takiego przypadku mogą być wysyłani jedynie strażacy.


Przypomnijmy. W jednym z poprzednich numerów „Kuriera” pisaliśmy, że w Szałkowie utonął 63-latek, który chciał wejść z mostu do przycumowanego jachtu. Mężczyzna pośliznął się i wpadł do wody. Zgłaszający powiedział policji, że gdy usłyszał plusk, to wskoczył do wody i próbował znaleźć poszkodowanego – bezskutecznie.

Na miejsce zdarzenia przyjechali strażacy, którzy oświetlili teren, zwodowali przyciągnięta przez siebie łódź, przeszukali teren wokół jachtów i wyciągnęli 63-latka po około 25 minutach od zgłoszenia.

Następnie tonącego przejął zespół medyczny, który przyjechał karetką. Po tym, jak podjęte czynności reanimacyjne nie przyniosły skutku, lekarz stwierdził zgon. Prokuratura odstąpiła od czynności i nie przeprowadzono sekcji zwłok. Świadkowie zdarzenia mówili nieoficjalnie, że denat pił wcześniej alkohol.

Na miejscu zdarzenia byli strażacy z PSP i OSP, pogotowie i policja. Dlaczego nie zadysponowano karetki wodnej, która cumuje w odległości około 6 kilometrów – przy Omedze przy ul. Sienkiewicza w Iławie? Ambulans, którego silnik ma 225 koni mechanicznych, byłby na miejscu tragedii po kilku minutach.

Aleksander Hepner, rzecznik prasowy spółki Falck Medycyna, której wodny ambulans pływa po Jezioraku, powiedział nam, że to olsztyński dyspozytor decyduje, jakie siły i środki zostaną zadysponowane do zdarzenia.

Kierownik Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie Krzysztof Kisiel odsłuchał nagranie, gdzie zgłaszający rozmawia z dyspozytorem. Powiedział nam, że CPR przekazało informację o zdarzeniu dyspozytorni medycznej w ciągu 2 minut.

– My jedynie filtrujemy informacje i przekazujemy je dalej – powiedział nam Kisiel. – Dyspozytor zrobił to szybko i sprawnie. To nie od nas zależy, jaka karetka zostanie zadysponowana.

O tym decyduje już Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie. Zapytaliśmy tamże, dlaczego do zdarzenia pojechali strażacy, a nie ratownicy Falcka.

– Do zdarzenia wysłana została karetka z Iławy (ze szpitala - red.), ponieważ czas dotarcia na miejsce, w przypadku tego ambulansu, był krótszy, niż czas dotarcia karetki wodnej, stacjonującej na jeziorze Jeziorak – odpowiedziała nam Maja Bezuch, rzecznik prasowy WSPR. – Zgłoszenie dotyczyło osoby, która według osoby zgłaszającej znalazła się pod wodą, nie wypływała i prawdopodobnie utonęła, a do takich poszukiwań mogą być wysłani jedynie strażacy.

Jak dodała Bezuch, decyzję o wysłaniu takiej, a nie innej karetki podejmuje dyspozytor medyczny po zebraniu wywiadu, a na miejsce wysyła ambulans, który może dotrzeć do zdarzenia jak najszybciej.

NATALIA ŻURALSKA
zdjęcie: Bartosz KlubaAmbulans wodny Falck Medycyna na Małym Jezioraku


  2013-08-14  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
127076316


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

wejście | jedynka Kuriera | CZYTAJ | opinie | CENNIK | ogłoszenia drobne | ogłoszenia modułowe | szukaj
FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2020 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.