Logo Kurier Iławski

wejście
jedynka Kuriera
CZYTAJ
opinie
CENNIK
ogłoszenia drobne
ogłoszenia modułowe
szukaj
FORUM

CZYTAJ
Pokonała wirusa i urodziła zdrowe dziecko!
Epidemia. Czy młodzież korzysta z telefonu zaufania?
Epidemia. Personel szpitala woła o pomoc
Ziemia Lubawska odbierze Iławie nową drogę ekspresową?
Ratownik Tomasz Sławiński: Lepiej zapobiegać, niż leczyć
Podwyżka pensji dla dyrektor ICK: „Rutynowa”
Roman Żuralski: List otwarty do mieszkańców Iławy i regionu
Chciał ukraść pieniądze z myjni, ale...
O historii starego młyna
Pożar zabytkowego młyna
Mowa ciała prawdę powie. Burmistrz Dawid Kopaczewski
Jest wykonawca drogi ekspresowej S5 Ornowo-Wirwajdy
Pechowy spacer fatalnym chodnikiem
Sprytni obrońcy bagienka zawołali urzędników od środowiska
Sklep Ekologiczny „Zdrowo Nacudowane”
Viola Nowasielska o telewizyjnej przygodzie na wyspie Bali
Najlepsza myjnia w mieście!
Starostwo. Skargi na kolejki w Wydziale Komunikacji
CZŁOWIEK ROKU 2019. Głosujemy!
Uwaga początkujący przedsiębiorcy!
Więcej...

CZYTAJ

2018-05-16

PRZEM-CAR. Szykuj auto na lato


Samochód jako wakacyjny środek transportu cieszy się coraz większą popularnością. Główną zaletą jest to, że możemy zabrać ze sobą właściwie wszystko. Wymarzone wakacje mogą jednak zamienić się w koszmar jeśli samochód nie będzie w dobrej kondycji. Kilka porad udzieli nam PRZEMYSŁAW GRZYWACZ, właściciel warsztatu PRZEM-CAR w Iławie.

Długa podróż autem. Zadbaj o drobiazgi, oszczędzisz sobie stresu i wydatków.

1.

Pierwszym krokiem jest zwrócenie uwagi na ogólny stan techniczny pojazdu. Podczas jazdy powinniśmy uważnie obserwować pojazd i nasłuchiwać pracę silnika. Kierowco zwróć uwagę na stan tarczy czy bębnów hamulców, wbrew temu, że zima w tym roku nie była zbyt sroga, na pewno nie jest ich sprzymierzeńcem. Zimą do płyny hamulcowego może dostać się woda przez co zmniejsza się skuteczność hamowania o kilka procent.

2.

Etap drugi to zmiana opon. Jest to ważny krok ze względów ekonomicznych i eksploatacyjnych. Opona zimowa inaczej zachowuje się w dodatnich temperaturach. Tworzywo, z którego została wykonana opona jest przystosowana do temperatur ujemnych, tak aby zapewnić jak najlepszą przyczepność. Poza tym zimowe ogumienie szybciej się zużywa tym bardziej w wysokiej temperaturze. Ogumienie powinniśmy zmieniać kiedy temperatura ustabilizuje się i utrzyma przez kila dni na poziomie 7 stopni Celsjusza w przeciwnym razie może się okazać, że opony będą niezdatne do użytku w kolejnym sezonie.
Nowe czy używane opony? W przypadku możliwości zakupu nowych opon zwracajmy uwagę na naklejki producenta, aby dostosować opony do potrzeb. W przypadku opon używanych zwróćmy uwagę na bieżnik, pamiętajmy, że według przepisów głębokość nie może być mniejsza niż 1,6 mm! Guma z czasem się starzeje dlatego opony powinny liczyć nie więcej niż dziesięć lat, a najlepiej gdyby ich wiek nie przekraczał lat pięciu.

3.

Etap trzeci to zadbanie o karoserię. Należy porządnie wyczyścić autko, aby pozbyć się resztek zimowego brudu. Przy okazji zwróćmy uwagę na nadwozie, czy nie pojawiły się ubytki, czy elementy korozji.

4.

Po czwarte pamiętajmy o wymianie płynów. Oprócz płynu do spryskiwaczy, olej silnikowy, podejrzanie duży ubytek to bezwzględne wskazanie do zdiagnozowania jego przyczyny. Następnie płyn chłodniczy, a przy okazji wymiana filtra powietrz czy filtra kabinowego. W tym momencie ważne jest również, aby pomyśleć o wyczyszczeniu i odgrzybieniu klimatyzacji, jeżeli ją posiadasz.
Kierowco! W bagażniku oprócz litra oleju warto mieć pod ręką płyn do spryskiwaczy.

5.

Piórka naszych wycieraczek przedniej i tylniej szyby w ujemnych temperaturach ulegają zniszczeniu. Sprawdź zanim porysują szybę.

6.

Światła w samochodzie musza byś sprawne i świecić jednakowo jasno, pamiętajmy, że w niektórych krajach Europy posiadanie dodatkowego kompletu żarówek jest obowiązkowe. Sprawdź czy bagażniku nie brakuje trójkąta ostrzegawczego i gaśnicy z aktualną datą ważności.

7.

W porównaniu z resztą Europy obowiązkowe wyposażenie w Polsce jest skromne. Jednak w zależności od kraju przepisy te są różne. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu i konfliktów z zagraniczną policją warto zapoznać się z przepisami panującymi na trasie naszej wyprawy i wymagane wyposażenie wrzucić do bagażnika. No i w drogę!

MARIKA ZENOWICZPRZEM-CAR
Iława, ul. Kopernika 4A, za Pepco
tel. (89) 648-68-78, kom. 509-018-012
  2018-05-16  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
128875464


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

wejście | jedynka Kuriera | CZYTAJ | opinie | CENNIK | ogłoszenia drobne | ogłoszenia modułowe | szukaj
FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2020 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.