Logo Kurier Iławski

wejście
jedynka Kuriera
CZYTAJ
opinie, felietony
REKLAMA
ogłoszenia drobne
ogłoszenia modułowe
kogel-mogel
szukaj
FORUM

CZYTAJ
Brak piątej klepki
Skargi na POL-MAK. Hałas i opary
Biegam maratony na wesoło
Nagrody za twórczość artystyczną
Mięczaki atakują podwórko
Dekomunizacja. Co ustrój, to pomnik
Znowu uniki szpitala. Patryk mógł żyć!
„Biesiady Leśna” wytacza armatę w ratusz
Nocna kwarantanna od alkoholu
100% zdawalności w British School
Samowolka z parkowaniem
Policjant uratował dziewczynę
Biskupiec buduje mieszkania socjalne
Pielgrzymka na Jasną Górę
Nowe malowanie na ulicach
Dementujemy plotki o sprzedaży Hotelu Kormoran
Skarga na koszenie trawy
Wybuchowe skarby z jeziora
Zobacz jak będzie wyglądał Young Spot i lodowisko
Historia Iławy. Na polach uprawnych ulicy Andersa
Więcej...

CZYTAJ

2016-03-30

Konflikty sąsiadów. Sposób na samotność?


Zawsze znajdzie się kłopotliwy sąsiad, który jest bardziej rozrywkowy od innych. Słucha często głośnej muzyki, włącza pralkę o 5 rano bądź zakłóca spokój innym przez ciągłe libacje alkoholowe. Jak sobie radzić z tym problemem?

Spacerując po iławskiej Galerii Jeziorak usłyszeliśmy wiele odpowiedzi na to pytanie. Najbardziej spodobało nam się zdanie Małgorzata Macegoniuk.

– Konflikty sąsiedzkie często mają związek z ludźmi, którzy mają do nich predyspozycje – uważa pani Małgorzata. – Jeśli się zacznie coś niemiłego i nie umie się tego ładnie skomentować, odpowiedzieć i zakończyć, powoduje to nieporozumienie, które narasta. Z czego się to bierze? Z tego, że ludzie mają w sobie dużo złości.

Kobieta była razem z córką Anną, która na stałe mieszka w Chinach, a w Iławie była tylko na urlopie.

– Także dysproporcje majątkowe są powodem konfliktów – uważa córka. – Gdy mieszkańcy osiedla mają podobne majątki, to nie będą się kłócić. Konflikty można rozwiązywać indywidualnie – wychodząc do sąsiada i rozmawiając, bądź odgórnie, zwracając się do władzy. Ja skłaniam się ku pierwszemu.

SŁOWO PO PIJANEMU

W nieco odmienny sposób podeszła do problemu pani Barbara z ul. Jagiełły w Iławie. Pytana odpowiedziała w sposób rzeczowy i zwięzły.

– Niepotrzebnie sąsiad ingeruje w życie drugiego – uważa. – Jeden sąsiad coś powie po pijanemu drugiemu i już jest problem, gdy oczerniona osoba się o tym dowie.

O zdanie zapytaliśmy też matkę 2-letniego chłopczyka. Często zdarza się, że głośne zabawy dzieci stanowią dla sąsiadów problem.

– Ludzie są różni. Jednym przeszkadza źle zaparkowany samochód, drugim coś innego. Jak ktoś jest czepliwy, to czepi się wszystkiego. Zależy od człowieka – mówi młoda mama.

Nie sposób pominąć zdania młodych ludzi. Przecież problem dotyczy każdego.

– Kłótnie z sąsiadami wynikają przede wszystkim z nieodpowiedniego zachowania, na przykład poprzez brak dozoru nad swoim psem, który biega po sąsiedniej posesji – mówi reprezentantka młodzieży. – Konflikty sąsiedzkie w blokach wynikają z braku akceptacji głośnych zabaw dzieci, złego ustawiania wózków na klatkach schodowych i tym podobnych spraw.

RÓŻNICE KULTUROWE

Konflikty zdarzają się przede wszystkim w blokach i domach wielorodzinnych. Pani Ewa widzi przyczyny nieco odmienne.

– Konflikty sąsiedzkie biorą się z zazdrości o dobra materialne drugiego – mówi. – Sąsiadom przeszkadzają szczekające psy, które pod nieobecność właścicieli są pozostawiane w mieszkaniach. Ludzie z braku zajęcia szukają też problemów tam, gdzie ich nie ma.

O problemie w sposób oryginalny i obrazowy opowiedziała nam Irena Wąs.

– Iława jest terenem, gdzie zamieszkują ludzie wielu narodowości. Konflikty sąsiedzkie wynikają z różnic kulturowych – zauważa. – Po wojnie, gdy mieszkańcy byli podobnego stanu majątkowego, nie było tak częstych konfliktów. Polacy są narodem, który w wyniku porażek się mobilizuje i łączy, jednak gdy już komuś wiedzie się lepiej, następuje zawiść. Niech sąsiadka coś kupi, to już inna liczy, ile ona ma czapek, butów i skąd wzięła na to pieniądze.

CO MOŻE WŁADZA

Zapytaliśmy o zdanie także kierowników iławskich osiedli. Administratorzy chcieli pozostać anonimowi.

– Podejmujemy działania dotyczące spraw czysto technicznych, jak zalewanie sąsiadów, zepsuta brama garażowa czy domofon albo insekty czy szczury w piwnicach – mówią. – Do sąsiadów, którzy są uciążliwi dla innych, kierujemy pisma albo interweniujemy osobiście. Często zwykła rozmowa sąsiedzka wystarczy, ale z uwagi na fakt, że ludzie ze sobą nie rozmawiają, zgłaszają te problemy nam.

A sprawy są różne: hałaśliwe psy, głośno działająca pralka, pozostawiane rowery czy wózki na klatkach schodowych. Częste wizyty gości u sąsiadów w godzinach wieczornych też są problemem.

Także policja służy pomocą, gdy nie da się porozumieć w grzeczny sposób.

– Do konfliktów sąsiedzkich zalicza się w szczególności zakłócenia spokoju i porządku publicznego, gdzie wyliczać można słuchanie głośnej muzyki, szczekające psy w mieszkaniach oraz źle zaparkowany samochód przez posesją sąsiada – informuje Joanna Kwiatkowska, rzecznik iławskiej policji.

W 2015 r. w powiecie iławskim doszło do takich i podobnych 1.558 wykroczeń.

KAMILA KOSOBUCKA

Małgorzata Macegoniuk
Anna Macegoniuk

Mama z 2-letnim synkiem

Pani Ewa
Irena Wąs
Reprezentantka
młodzieży
  2016-03-30  

Z komentarzami zapraszamy na forum
Wróć   Góra strony
110638600


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Informator: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

wejście | jedynka Kuriera | CZYTAJ | opinie, felietony | REKLAMA | ogłoszenia drobne | ogłoszenia modułowe | kogel-mogel
szukaj | FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2017 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.