Logo Kurier Iławski

wejście
jedynka Kuriera
CZYTAJ
opinie
CENNIK
ogłoszenia drobne
ogłoszenia modułowe
szukaj
FORUM

CZYTAJ
Burmistrz zablokował w USC bezpłatne klepsydry
Problemy z dostępem do obiektów sportowych
Czy Iława jest gotowa do sezonu letniego?
Susz. Nowy dyrektor ośrodka kultury
Raport przedwakacyjny. Co Iława oferuje na sezon?
Mikołaj Grzywacz o pierwszych krokach w muzycznej branży
Iława. Zwolnienia podatkowe 2019
Szerszeń monstrum. Kolejna niespodzianka z Azji
Większy skład komisji rewizyjnej. Demokracja czy polityka?
Pokolenie wojny kontra powiat i „służba zdrowia”
Pokonała wirusa i urodziła zdrowe dziecko!
Epidemia. Czy młodzież korzysta z telefonu zaufania?
Epidemia. Personel szpitala woła o pomoc
Ziemia Lubawska odbierze Iławie nową drogę ekspresową?
Ratownik Tomasz Sławiński: Lepiej zapobiegać, niż leczyć
Podwyżka pensji dla dyrektor ICK: „Rutynowa”
Roman Żuralski: List otwarty do mieszkańców Iławy i regionu
Chciał ukraść pieniądze z myjni, ale...
O historii starego młyna
Pożar zabytkowego młyna
Więcej...

CZYTAJ

2010-06-30

Kiedy z kleszczem do ambulatorium


Czytelniczka poskarżyła się nam, że lekarka w szpitalnym ambulatorium potraktowała ją niegrzecznie i z początku odmówiła wyjęcia kleszcza z naskórka jej córki. Szpital w Iławie odpiera zarzuty, tłumacząc jak pacjenci powinni się w takim przypadku zachować.


Iława. Napisała do nas Dorota Igielska:

„Około godziny 18 naszej 4-letniej córeczce wbił się kleszcz. Pojechaliśmy do iławskiego pogotowia. Stamtąd zostaliśmy skierowani do ambulatorium, gdzie miał się nami zająć lekarz! Więc udaliśmy się tam! Przyjmowała pani doktor (niestety nie wiem, jak się nazywała, chociaż chciałabym napisać nazwisko tej pani). Kiedy weszłyśmy z córką do gabinetu i powiedziałam, z czym przyszłyśmy, zostałam potraktowana strasznie! Pani doktor była bardzo niemiła i miałam wrażenie, że jest tam za karę, a nie po to, by pomagać! Z wielkim oburzeniem powiedziała: – Ja w kleszcze się nie bawię, po co pani tu przyszła i dlaczego sama pani nie wyciągnęła dziecku kleszcza – po czym zostałam odesłana do pielęgniarki, u której również niezbyt miło mnie potraktowano! Kiedy powiedziałam, że w telewizji tyle się mówi teraz o kleszczach, o chorobach które przenoszą, pani pielęgniarka, która była niezbyt uprzejma, powiedziała mi, żebyśmy sobie wykupili szczepionki przeciwko kleszczom. Niestety, nie każdego na takie szczepionki stać! Czy za składki zdrowotne, które płacimy, powinniśmy być tak traktowani? Niedługo dojdzie do tego, że będziemy umierać na ulicach, ponieważ nie będzie miał nam kto pomóc, skoro tak prosty zabieg był dla nich takim wielkim problemem!”.

– Mężczyzna towarzyszący matce dziecka awanturował się w korytarzu oraz był nieprzychylnie nastawiony do pani doktor – wyjaśnia Żaneta Jończak, rzecznik iławskiego szpitala. – Krzyczał, że „od półtorej godziny nie ma komu w szpitalu usunąć kleszcza dziecku, że wszystkich załatwi i napisze do Kuriera”.

Rzeczniczka podkreśla, że dyżur lekarski i pielęgniarski w ambulatorium polega na udzielaniu pomocy w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia, a także w związku z potrzebą zachowania ciągłości leczenia.

– Zgodnie z tym, co mówili opiekunowie dziecka, czekali na udzielenie świadczenia 1,5 godziny, czyli od 16:30 – mówi Jończak. – W godzinach od 8 do 18 pacjent powinien udać się do swojego lekarza rodzinnego, w tym przypadku do ośrodka zdrowia „Rodzina” przy ulicy Wiejskiej w Iławie, gdzie kleszcz zostałby usunięty bez konieczności czekania.

Przedstawicielka szpitala dodaje, że w tym dniu po godz. 15 lekarka, która udzielała później świadczeń w ambulatorium, miała dyżur w przychodni na Wiejskiej i nie było tam wówczas dużo pacjentów, w związku z tym dziecko z kleszczem zostałoby obsłużone zaraz po przyprowadzeniu do przychodni.

– Państwo niestety nie pojawili się u swojego lekarza – twierdzi Jończak. – Pani doktor powyższe informacje przekazała zainteresowanym. Jak mówi, nie była zdenerwowana i mówiła spokojnym głosem, czego świadkami byli inni oczekujący pacjenci.

Jak mówi Jończak, kleszcz został usunięty dziecku zaraz po wejściu do gabinetu zabiegowego poprzez podważenie go jednorazową igłą. Następnie miejsce ukąszenia zdezynfekowano.

– Zaleca się aby pacjent rozważył możliwość samodzielnego usunięcia kleszcza – radzi rzeczniczka. – Jeżeli jednak czuje się zaniepokojony, powinien zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego, a w sytuacjach bardzo niepokojących do ambulatorium.


JUSTYNA JASKÓLSKA
RADOSŁAW SAFIANOWSKI
Iławskie ambulatorium znajdziemy na niskim parterze przychodni koło szpitala (wejście od szczytu, tam gdzie kiedyś było pogotowie). Pracownicy szpitala jednak powtarzają: to placówka, którą odwiedzamy tylko w wyjątkowych przypadkach, a kleszcz na skórze dziecka takim nie jest

Jak usunąć kleszcza?

Po powrocie z miejsc, w których zwiększone jest prawdopodobieństwo występowania kleszczy (lasy, łąki, polany) należy bardzo dokładnie obejrzeć skórę całego ciała. Jeżeli zauważymy kleszcza, trzeba go jak najszybciej usunąć. Do przeniesienia się bakterii wywołujących kleszczowe zapalenie mózgu wystarczy kilka minut, ale szybkie usunięcie kleszcza zmniejsza kilkakrotnie ryzyko zachorowania.

Usuwanie kleszcza z ciała nie jest zabiegiem trudnym, należy jednak pamiętać o kilku zasadach: • aby wyciągnąć kleszcza trzeba go ująć przy pomocy pęsety bezpośrednio przy skórze i delikatnie, ale zdecydowanym ruchem wyciągnąć • ważne jest, aby nie uszkodzić pasożyta podczas usuwania, aby żaden jego fragment nie pozostał w ciele • po skończonym zabiegu zalecane jest, aby sprawdzić przy pomocy lupy czy kleszcz został wyciągnięty w całości • jeżeli jakieś części kleszcza pozostały, należy je usunąć przy pomocy igły • miejsce po ukąszeniu należy przemyć spirytusem.

Usuwając kleszcza NIE WOLNO kręcić kleszczem, smarować go masłem, olejem oraz innymi tłuszczami, zgniatać, wyciskać ani wyciągać kleszcza palcami.

Po usunięciu kleszcza trzeba obserwować miejsce ukłucia przez kilka tygodni. Gdy pojawi się zaczerwienienie lub powiększający rumień, trzeba niezwłocznie udać się do lekarza. (www.eramed.com.pl)

  2010-06-30  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
129646599


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

wejście | jedynka Kuriera | CZYTAJ | opinie | CENNIK | ogłoszenia drobne | ogłoszenia modułowe | szukaj
FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2020 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.