Logo Kurier Iławski

wejście
jedynka Kuriera
CZYTAJ
opinie
CENNIK
ogłoszenia drobne
ogłoszenia modułowe
szukaj
FORUM

CZYTAJ
Uwaga początkujący przedsiębiorcy!
Radni Iławy spierają się o patrona roku 2020
Poradnik. Malowanie ścian i sufitów
O przyszłości kulejącego targowiska miejskiego w Iławie
Internet. Oszuści coraz bardziej cwani
Woźnicki rozmawia z kierowcami (styczeń)
Molestowany przez księdza żąda odszkodowania od biskupa
Przyroda. Leśne pomniki chronione
Przedsiębiorcy czują się skrzywdzeni podwyżkami podatków
Gmina wiejska Iława. Bezpieczny plan wydatków na 2020 rok
Miasto Iława. Lotnicza majówka wykreślona z budżetu
Kocioł gazowy alternatywą dla „kopciucha”
Nie dzwoń i nie ściemniaj policji
Woźnicki rozmawia z kierowcami (grudzień)
Fortuna za życie dziecka
Starosta powiatu zlekceważył jubileusz 35-lecia OPZZ
Wykładowca z Iławy został sędzią Trybunału Konstytucyjnego
Trochę „Dżemu” dla Martyny Wyżlic
Czy droga ekspresowa S5 na pewno przez Iławę?
Woźnicki rozmawia z kierowcami (listopad)
Więcej...

CZYTAJ

2018-01-17

Jakub Chiżyński. Wspomnienie


Jakub Chiżyński z Iławy miał zaledwie 32 lata i pracował w iławskim starostwie. Aktywnie działał w grupach rekonstrukcji historycznej. Zmarł nagle 11 stycznia. W pamięci swojej rodziny, bliskich i znajomych pozostanie na zawsze.

32-letni Jakub Chiżyński z Iławy 4 lata temu był bohaterem naszego artykułu. Wówczas pisaliśmy o pasji chłopaka, który aktywnie działał w Grupie Rekonstrukcji Historycznej (GRH) Rangers At The Point. Interesował się wojskiem oraz historią, głównie II wojną światową.

Do grupy rekonstrukcji dołączył, bo chciał pokazywać innym zmagania zwykłych, szarych żołnierzy z machiną tyranii i nienawiści rasowej, jaką była w tamtych latach nazistowska III Rzesza.

– Zajmujemy się odtworzeniem US Army, a dokładniej drugim batalionem Rangersów, którzy odegrali znaczącą rolę w czerwcu 1944 roku podczas lądowania w Normandii – opowiadał nam wtedy z zapałem Kuba. – Zafascynowała mnie historia danego batalionu oraz fakt, że pojawia się tam sporo polskich nazwisk. Oczywiście nie oddałem się tylko wojskom amerykańskim i Ameryce! Pamiętam również zmagania Wojska Polskiego na wszystkich frontach II wojny światowej.

DUSZA TOWARZYSTWA

Grupa jest ze sobą bardzo zżyta. Połączyła ich nie tylko wspólna pasja, ale przede wszystkim przyjaźń.

Wiadomość o śmierci Kuby, bardzo nimi wstrząsnęła. Na pogrzebie pojawili się w mundurach i przygotowali piękną oprawę uroczystości.

– Jakub, dla przyjaciół ze środowiska rekonstruktorów – Jake, był i zawsze pozostanie członkiem GRH Rangers Lead The Way – wspominają go członkowie. – Jake towarzyszył grupie od samego początku, jako jeden z głównych założycieli. Wielki pasjonat historii, miłośnik lotnictwa. Dla nas przede wszystkim oddany, wierny i niezastąpiony przyjaciel. Wszyscy zapamiętamy go jako pozytywnego i radosnego człowieka, duszę towarzystwa. Zawsze mogliśmy liczyć na jego wsparcie, nie tylko w ramach pasji, która nas połączyła, ale również, a może i przede wszystkim w życiu prywatnym. Swoim humorem, żartem potrafił rozbawić każdego. Rekonstrukcja historyczna była jego ogromną pasją. Posiadał olbrzymią wiedzę, dbał o każdy szczegół odtwarzanej przez siebie sylwetki żołnierza. Angażował się w to całym sercem. Zawsze był słowny i brał na siebie pełną odpowiedzialność za realizowane projekty, od organizowania manewrów po przygotowywanie scenografii pod dioramy. Z wielką pieczołowitością dbał o mundury i wszelkie elementy wyposażenia wojskowego z jego kolekcji. Z drugiej strony nie stanowiło dla niego problemu to, aby się porządnie pobrudzić, zmarznąć zimą w okopie czy przemoknąć na kilkukilometrowym patrolu w deszczu. Pozostawił po sobie pustkę, której nikt i nic nie wypełni. Każdy z nas ma wiele związanych z nim wspomnień, dzięki którym zawsze będzie żył w naszej pamięci.

PASJONAT HISTORII

O wspomnienie poprosiliśmy też Michała Młotka, przewodniczącego rady powiatu, z którym Kubę łączyła wspólna pasja – historia.

– Wydaje mi się, że w Iławie niewiele osób wiedziało, czym w wolnych chwilach zajmował się Kuba – opowiada Młotek. – Za to w środowisku rekonstruktorów znał go każdy. W tym, co robił, a odtwarzał umundurowanie żołnierza amerykańskiego z czasów II wojny światowej, był naprawdę dobry. Ceniono go za fachowość i ogromną wiedzę. Gdy podarowałem mu guzik amerykański z okresu II wojny światowej, bez trudu podał model płaszcza. Z pasją opowiadał o imprezach rekonstrukcyjnych, w których wziął udział i o tych, na które chciał pojechać. Godzinami potrafił przeglądać strony internetowe w poszukiwaniu elementów umundurowania czy wyposażenia. Przez ostatnie lata mieliśmy też kontakt zawodowy. Pracując w starostwie dał się poznać jako człowiek serdeczny, uczynny i pomocny. Miał w sobie wiele energii. Mimo, że zawsze coś robił i gdzieś pędził, znajdował czas na to, by podejść, przywitać się i porozmawiać. Był po prostu dobrym człowiekiem.

32-latek pozostanie w pamięci także swoich znajomych.

– Kuba był bardzo pozytywną, przesympatyczną osobą – mówi iławianin Paweł Szulc. – Znaliśmy się z czasów szkolnych oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, do którego kiedyś należał. Zawsze, gdy go spotkałem, był uśmiechnięty. Przypadkowe spotkanie z nim zawsze kończyło się długimi rozmowami. Wspominam go bardzo dobrze, jako ciepłego i serdecznego kolegę. Wielki żal, że już nie jest z nami.

Redakcja Kuriera składa najszczersze kondolencje rodzinie Jakuba.

NATALIA ŻURALSKA


Jakub Chiżyński zmarł nagle w wieku 32 lat.
Ta wiadomość wstrząsnęła całą Iławą


Jakub Chiżyński (z lewej) w mundurze polowym.
Cztery lata temu opowiadał czytelnikom „Kuriera”
o swojej pasji. Obok niego pozostali członkowie
Grupy Rekonstrukcji Historycznej Rangers At The Point:
Bartek Kwaśniewski, Tomasz Mitrus, Rafał Ignatowicz,
Grzegorz Kuryłowicz i Maciej Wojtasik

  2018-01-17  

Z komentarzami zapraszamy
na moderowane FORUM
Wróć   Góra strony
127526652


Biuro Ogłoszeń Drobnych:
drobne@kurier-ilawski.pl


Biuro Reklamy:
reklama@kurier-ilawski.pl


Zapowiedzi: co, gdzie, kiedy?
informator@kurier-ilawski.pl


Kronika Towarzyska:
kronika@kurier-ilawski.pl


Redakcja:
redakcja@kurier-ilawski.pl

wejście | jedynka Kuriera | CZYTAJ | opinie | CENNIK | ogłoszenia drobne | ogłoszenia modułowe | szukaj
FORUM | 
E-mail: redakcja@kurier-ilawski.pl, reklama@kurier-ilawski.pl, ogloszenia@kurier-ilawski.pl
Copyright © 2001-2020 - Kurier Iławski. Wszystkie prawa zastrzeżone.